BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!
A.M.O.C. - /057 Colombia — Arsenio Sandoval — Chiroso
USA|Entropica Coffee

A.M.O.C. (sold by Entropica Coffee)

$32.00240gIn StockPreorder

A.M.O.C. - /057 Colombia — Arsenio Sandoval — Chiroso

Roasted by A.M.O.C. · Sold by Entropica Coffee

A.M.O.C. - /057 Colombia — Arsenio Sandoval — Chiroso is a Santa Isabel, Tolima, Colombia, Natural, Controlled Fermentation, Chiroso coffee from A.M.O.C..

In stock since:

Pre-order from Entropica Coffee

Details

Origin
Santa Isabel, Tolima, Colombia
Process
Natural, Controlled Fermentation
Variety
Chiroso
Producer
Arsenio Sandoval
Available Sizes▾
  • 240g — $32.00 ($13.33/100g)
  • 240g — $36.00 ($15.00/100g)
  • 1000g — $84.00 ($8.40/100g)

Description

Tastes Like Layered Fruit • Natural Sweetness • Herbal Complexity A.M.O.C.'s Take: El Mirador is a natural Chiroso from Santa Isabel, Tolima, produced by Arsenio Sandoval high in the Central Andes. Cool air, volcanic soil, and stable mountain conditions near Nevado de Santa Isabel enable slow, structured coffee maturation. Controlled fermentation and dried in cherry on raised beds. Expect sweet, structured and expressive cups with layered fruit, natural sweetness, and a herbal complexity. Available in both espresso and filter options. The Details FARM El Mirador PROCESSING Natural, Controlled Fermentation ALTITUDE 1850 MASL REGION Santa Isabel, Tolima, Colombia VARIETY Chiroso PRODUCER Arsenio Sandoval

About Entropica Coffee

Location
USA
Region
North America
Visit Entropica Coffee →