
MAME (sold by Entropica Coffee)
MAME - Adaura Geisha Natural DF Omni
Roasted by MAME · Sold by Entropica Coffee
MAME - Adaura Geisha Natural DF Omni is a Boquete, Chiriquí, Panama, Natural Dry Fermentation, Geisha coffee from MAME.
In stock since:
Details
- Origin
- Boquete, Chiriquí, Panama
- Process
- Natural Dry Fermentation
- Variety
- Geisha
- Producer
- Marcus Duran
Available Sizes▾
- 150g — $106.00 ($70.67/100g)
- 1000g — $606.00 ($60.60/100g)

MAME - Adaura Geisha Natural DF Omni
Roasted by MAME · Sold by Entropica Coffee
MAME - Adaura Geisha Natural DF Omni is a Boquete, Chiriquí, Panama, Natural Dry Fermentation, Geisha coffee from MAME.
In stock since:
Details
- Origin
- Boquete, Chiriquí, Panama
- Process
- Natural Dry Fermentation
- Variety
- Geisha
- Producer
- Marcus Duran
Available Sizes
- 150g — $106.00 ($70.67/100g)
- 1000g — $606.00 ($60.60/100g)
Similar coffees to this Boquete, Chiriquí, Panama Natural Dry Fermentation Geisha

Adaura Geisha Natural DR
Panama Natural Dark Room Geisha
BlendIn Coffee Club
$30.00

Panama - Finca Lorayne, Adaura Absolu
El Santo, Boquete Natural - Dark Room Drying Geisha
Archers Coffee
$40.84

Panama Adaura Coffee Geisha Mosto Washed oma Lot
El Salto, Boquete, Panama Mosto Washed Geisha
OMA Specialty Coffee
$38.24

Panama - Adaura Coffee Geisha Washed Jer DRD
El Salto, Boquete Washed Geisha
Archers Coffee
$32.68

Panama - Adaura Coffee Geisha Washed Peaberry
El Salto, Boquete Washed Geisha Peaberry
Archers Coffee
$35.40

Panama - Adaura Coffee, Washed Ferment Mosto
El Santo, Boquete Washed Ferment Mosto Green Tip Geisha
Archers Coffee
$49.83
Description
Tastes Like Strawberry • Blackcurrant • Peach MAME's Take: Adaura is the coffee brand of Finca Lorayne, a family farm in El Salto, Boquete, Panama, at 1,600 to 1,720 metres. Marcus's great-grandfather started the farm around 1950. He picked El Salto because it gets more sun and drier weather. Marcus worked as a seaman for years before coming home to coffee. He taught himself processing and cupping, and he's the first in his family to take the farm into specialty coffee. The name Adaura combines his grandparents' names, Adalberto and Aura, and his grandmother Aura still owns the farm. Although the brand is young, it won 1st place for washed Geisha at Best of Panama 2024. Marcus dries his natural coffees in a sealed room, where dehumidifiers control the air. For the first few days, fans blow straight onto the cherries to dry them fast and keep the flavour clean. After that the coffee dries slowly, for about 20 days in total. Some roasters call this "dark room drying." Marcus prefers "hermetic dry room," because the drying comes from the dehumidifiers, not from darkness. A few years ago he moved away from heavy fermentation to focus on clean cups, because a clean cup is what he wants to drink every day. We work with Marcus because of his honesty and the care he puts into his coffee. He talks openly about how hard it is to grow good coffee. On his new plots, young Geisha trees struggle without shade and water has to be carried uphill. He's also careful about how his coffee is described, so what we tell you comes straight from him. Marcus is building Adaura as a name that stands for quality on every farm he grows on, not just one. MAME brew guide: 10g dose, 1:15, medium-fine, 93°C — steep the first pour of 50g for 30 seconds, then centre pour 100g after. The Details FARM Finca Lorayne PROCESSING Natural Dry Fermentation ALTITUDE 1650 - 1700 MASL REGION Boquete, Chiriquí, Panama VARIETY Geisha PRODUCER Marcus Duran
More from Entropica Coffee

MOK - Espresso A, Ethiopia, Ayla Bombe
$27.00

A.M.O.C. - /059 Indonesia — Rukun Saudara
$34.00

MOK - Filter B, Brazil - 250g
$25.00

MOK - Honduras, Bryan Adolfo, Natural Anaerobic
$37.00

MOK - Espresso C, Colombia, Sierra Nevada
$26.00

MOK - Peru, Finca Cedruyoc, Geisha, Washed (200G)
$66.00



