
Tanat Coffee (sold by Entropica Coffee)
Tanat - Muthuaini AA - Washed
Roasted by Tanat Coffee · Sold by Entropica Coffee
Tanat - Muthuaini AA - Washed is a Nyeri, Kenya, Washed, SL28, SL34, Batian, Ruiru 11 coffee from Tanat Coffee.
In stock since:
Details
- Origin
- Nyeri, Kenya
- Process
- Washed
- Variety
- SL28, SL34, Batian, Ruiru 11
- Producer
- Mutheka Farmers Cooperative Society
Available Sizes▾
- 200g — $27.00 ($13.50/100g)
- 1000g — $96.00 ($9.60/100g)

Tanat - Muthuaini AA - Washed
Roasted by Tanat Coffee · Sold by Entropica Coffee
Tanat - Muthuaini AA - Washed is a Nyeri, Kenya, Washed, SL28, SL34, Batian, Ruiru 11 coffee from Tanat Coffee.
In stock since:
Details
- Origin
- Nyeri, Kenya
- Process
- Washed
- Variety
- SL28, SL34, Batian, Ruiru 11
- Producer
- Mutheka Farmers Cooperative Society
Available Sizes
- 200g — $27.00 ($13.50/100g)
- 1000g — $96.00 ($9.60/100g)
Similar coffees to this Nyeri, Kenya Washed SL28, SL34, Batian, Ruiru 11

Kii - Washed Field Blend - Kenya
Kenya Washed SL28, SL34, Ruiru 11, Batian
Moxie Coffee Co.
$22.00

TIM WENDELBOE - Gachatha - Kenya - Washed - Espresso
Kenya Washed SL28, SL34, Batian, Ruiru 11
Speciality Coffee CA
$28.00

Kenya Gathaithi AA (Single Origin Filter)
Nyeri, Kenya Washed SL28, SL34
Manta Ray Coffee Roasters
$17.58
Description
Tastes Like Mango • Redcurrant • Pear Tanat's Take: Grown on the high plateaus of Nyeri, this Muthuaini AA comes from small farms gathered within the Mutheka Farmers Cooperative Society. The Muthuaini station is one of the cooperative's production units. Each grower works a small plot and brings their cherries to the station after harvest, where they are sorted then depulped before a careful washing process. Drying then takes place on raised African beds, with regular sorting. In the cup, Muthuaini AA plays on a very fruity, indulgent register. Mango first brings a tropical, ripe and juicy expression, before pear adds a more delicate sweetness and a melting texture. Redcurrant finally wakes that sweetness with a frank, fruity acidity. An expressive, balanced cup with the freshness characteristic of Kenyan coffees. Roasted for espresso. The Details FARM Muthuaini Factory PROCESSING Washed ALTITUDE N/A REGION Nyeri, Kenya VARIETY SL28, SL34, Batian, Ruiru 11 PRODUCER Mutheka Farmers Cooperative Society
More from Entropica Coffee

MOK - Espresso A, Ethiopia, Ayla Bombe
$27.00

A.M.O.C. - /059 Indonesia — Rukun Saudara
$34.00

MOK - Filter B, Brazil - 250g
$25.00

MOK - Honduras, Bryan Adolfo, Natural Anaerobic
$37.00

MOK - Espresso C, Colombia, Sierra Nevada
$26.00

MOK - Peru, Finca Cedruyoc, Geisha, Washed (200G)
$66.00
![Muthuaini AA [Washed]](https://tanat.coffee/wp-content/uploads/2026/09/PAQUETWEB-MuthuaniAA.png)