
Tanat Coffee (sold by Entropica Coffee)
Tanat - Rumudamo - Natural
Roasted by Tanat Coffee · Sold by Entropica Coffee
Tanat - Rumudamo - Natural is a Sidama, Ethiopia, Natural, 74112 coffee from Tanat Coffee.
In stock since:
Details
- Origin
- Sidama, Ethiopia
- Process
- Natural
- Variety
- 74112
- Producer
- Rumudamo Station
Available Sizes▾
- 200g — $28.00 ($14.00/100g)
- 1000g — $86.00 ($8.60/100g)

Tanat - Rumudamo - Natural
Roasted by Tanat Coffee · Sold by Entropica Coffee
Tanat - Rumudamo - Natural is a Sidama, Ethiopia, Natural, 74112 coffee from Tanat Coffee.
In stock since:
Details
- Origin
- Sidama, Ethiopia
- Process
- Natural
- Variety
- 74112
- Producer
- Rumudamo Station
Available Sizes
- 200g — $28.00 ($14.00/100g)
- 1000g — $86.00 ($8.60/100g)
Similar coffees to this Sidama, Ethiopia Natural 74112

RUMUDAMO ANAEROBIC NATURAL: Sidama Ethiopia
Rumudamo, Sidama Anaerobic Natural 74112
Pirates of Coffee
$29.00

Arbegona Rumudamo: Natural
Sidama, Ethiopia Natural Walega
Eight Ounce Coffee
$23.99

Mulugeta Anaerobic, 200g
Sidama, Ethiopia Anaerobic natural 74-158 Kurume
Coffee Collective
$20.70

Mullugeta Muntasha
Ethiopia, Guji Natural 74158
September
$24.00
Description
Tastes Like Peach • Wild Berries • Fig Tanat's Take: This coffee comes from the Rumudamo station in Sidama, Ethiopia, where the 74112 variety grows at 2200 meters altitude. It offers a clean, fruity cup where peach and wild berries give way to a touch of fig. Best enjoyed as filter. The Details FARM Rumudamo Station PROCESSING Natural ALTITUDE 2200 MASL REGION Sidama, Ethiopia VARIETY 74112 PRODUCER Rumudamo Station
More from Entropica Coffee

MOK - Espresso A, Ethiopia, Ayla Bombe
$27.00

A.M.O.C. - /059 Indonesia — Rukun Saudara
$34.00

MOK - Filter B, Brazil - 250g
$25.00

MOK - Honduras, Bryan Adolfo, Natural Anaerobic
$37.00

MOK - Espresso C, Colombia, Sierra Nevada
$26.00

MOK - Peru, Finca Cedruyoc, Geisha, Washed (200G)
$66.00
