
DAK (sold by Entropica Coffee)
DAK - Booze Cruise
Roasted by DAK · Sold by Entropica Coffee
DAK - Booze Cruise is a Costa Rica, Anaerobic Natural, Sarchimor T-5296 + Sudan Rume coffee from DAK.
In stock since:
Details
- Origin
- Costa Rica
- Process
- Anaerobic Natural
- Variety
- Sarchimor T-5296 + Sudan Rume
- Producer
- N/A
Available Sizes▾
- 250g — $36.00 ($14.40/100g)
- 1000g — $86.00 ($8.60/100g)
- 3000g — $246.00 ($8.20/100g)

DAK - Booze Cruise
Roasted by DAK · Sold by Entropica Coffee
DAK - Booze Cruise is a Costa Rica, Anaerobic Natural, Sarchimor T-5296 + Sudan Rume coffee from DAK.
In stock since:
Details
- Origin
- Costa Rica
- Process
- Anaerobic Natural
- Variety
- Sarchimor T-5296 + Sudan Rume
- Producer
- N/A
Available Sizes
- 250g — $36.00 ($14.40/100g)
- 1000g — $86.00 ($8.60/100g)
- 3000g — $246.00 ($8.20/100g)
Similar coffees to this Costa Rica Anaerobic Natural Sarchimor T-5296 + Sudan Rume

Costa Rica Tarrazú San Diego Anaerobic Natural
Costa Rica, Tarrazú Anaerobic Caturra, Catuai
Superthing
$26.00

Aquiares – Esperanza
Costa Rica Natural Esperanza
Sweven Coffee
$19.89

Aquiares Mariana
Turrialba, Costa Rica Natural Mariana
Round Hill Roastery
$23.21

Don Eli Anaerobic Natural - final roast
Costa Rica Anaerobic Natural Catuai
Horsham Coffee Roaster
$18.90

VOLCAN AZUL OBATÁ
West Valley, Costa Rica Anaerobic Natural Obatá
The Barn
$28.44

Finca El Analia - Diego Armando Madrigal Ureña - Natural Caturra Catuai - Costa Rica
Tarrazú, Costa Rica Natural Caturra, Catuai
Moonwake
$26.00
Description
Tastes Like Purple Grapes • Cherry Praline • Brown Sugar DAK's Take: Happy to release this expressive and (the right amount of boozy) coffee from Aquiares Estate in Costa Rica. The Centroamericano varietal is a hybrid between a Sarchimor T5296 + Sudan Rume and process / dried as an anaerobic natural. The result is a textured and layered coffee, syrupy with tasting notes of purple grapes, cherry praline and grand marnier. The Details FARM N/A PROCESSING Anaerobic Natural ALTITUDE N/A REGION Costa Rica VARIETY Sarchimor T-5296 + Sudan Rume PRODUCER N/A
More from Entropica Coffee

MOK - Espresso A, Ethiopia, Ayla Bombe
$27.00

A.M.O.C. - /059 Indonesia — Rukun Saudara
$34.00

MOK - Filter B, Brazil - 250g
$25.00

MOK - Honduras, Bryan Adolfo, Natural Anaerobic
$37.00

MOK - Espresso C, Colombia, Sierra Nevada
$26.00

MOK - Peru, Finca Cedruyoc, Geisha, Washed (200G)
$66.00
