
DAK (sold by Entropica Coffee)
DAK - Cosmo Plum
Roasted by DAK · Sold by Entropica Coffee
DAK - Cosmo Plum is a Buesaco, Nariño, Colombia, Natural, Caturra, Castillo coffee from DAK.
In stock since:
Details
- Origin
- Buesaco, Nariño, Colombia
- Process
- Natural
- Variety
- Caturra, Castillo
- Producer
- Fusion Coffee Exporters and Nordic Approach
Available Sizes▾
- 250g — $26.00 ($10.40/100g)
- 1000g — $82.00 ($8.20/100g)
- 3000g — $205.00 ($6.83/100g)

DAK - Cosmo Plum
Roasted by DAK · Sold by Entropica Coffee
DAK - Cosmo Plum is a Buesaco, Nariño, Colombia, Natural, Caturra, Castillo coffee from DAK.
In stock since:
Details
- Origin
- Buesaco, Nariño, Colombia
- Process
- Natural
- Variety
- Caturra, Castillo
- Producer
- Fusion Coffee Exporters and Nordic Approach
Available Sizes
- 250g — $26.00 ($10.40/100g)
- 1000g — $82.00 ($8.20/100g)
- 3000g — $205.00 ($6.83/100g)
Description
Tastes Like Dark Plum • Purple Grapes • Brown Sugar DAK's Take: Cosmo Plum is a natural-processed lot of caturra and castillo, harvested around Buesaco in Nariño. The farms sit on volcanic soil between 1,600 and 2,000 metres. It's a collective lot, made possible through the work with Fusion Coffee Exporters and Nordic Approach. The natural process is what builds the sweetness and the jammy character here, tasting like dark plum, purple grapes and brown sugar. The Details FARM N/A PROCESSING Natural ALTITUDE 1600 MASL REGION Buesaco, Nariño, Colombia VARIETY Caturra, Castillo PRODUCER Fusion Coffee Exporters and Nordic Approach
More from Entropica Coffee

MOK - Espresso A, Ethiopia, Ayla Bombe
$27.00

A.M.O.C. - /059 Indonesia — Rukun Saudara
$34.00

MOK - Filter B, Brazil - 250g
$25.00

MOK - Honduras, Bryan Adolfo, Natural Anaerobic
$37.00

MOK - Espresso C, Colombia, Sierra Nevada
$26.00

MOK - Peru, Finca Cedruyoc, Geisha, Washed (200G)
$66.00