
MAME (sold by Entropica Coffee)
MAME - El Placer Geisha White Honey Omni
Roasted by MAME · Sold by Entropica Coffee
MAME - El Placer Geisha White Honey Omni is a Quindío, Colombia, White Honey, Geisha coffee from MAME.
In stock since:
Details
- Origin
- Quindío, Colombia
- Process
- White Honey
- Variety
- Geisha
- Producer
- Sebastian Ramirez
Available Sizes▾
- 150g — $86.00 ($57.33/100g)
- 1000g — $479.00 ($47.90/100g)

MAME - El Placer Geisha White Honey Omni
Roasted by MAME · Sold by Entropica Coffee
MAME - El Placer Geisha White Honey Omni is a Quindío, Colombia, White Honey, Geisha coffee from MAME.
In stock since:
Details
- Origin
- Quindío, Colombia
- Process
- White Honey
- Variety
- Geisha
- Producer
- Sebastian Ramirez
Available Sizes
- 150g — $86.00 ($57.33/100g)
- 1000g — $479.00 ($47.90/100g)
Description
Tastes Like Thai Tea • Orange • Peach MAME's Take: Citrus — Thai Tea, Orange, Peach. MAME brew guide: 10g dose, 1:15, medium-fine, 93°C — steep the first pour of 50g for 30 seconds, then centre pour 100g after. The Details FARM El Placer PROCESSING White Honey ALTITUDE 1650 - 2000 MASL REGION Quindío, Colombia VARIETY Geisha PRODUCER Sebastian Ramirez
More from Entropica Coffee

MOK - Espresso A, Ethiopia, Ayla Bombe
$27.00

A.M.O.C. - /059 Indonesia — Rukun Saudara
$34.00

MOK - Filter B, Brazil - 250g
$25.00

MOK - Honduras, Bryan Adolfo, Natural Anaerobic
$37.00

MOK - Espresso C, Colombia, Sierra Nevada
$26.00

MOK - Peru, Finca Cedruyoc, Geisha, Washed (200G)
$66.00
