
MAME (sold by Entropica Coffee)
MAME - Janson Lot 985 Geisha Washed Omni
Roasted by MAME · Sold by Entropica Coffee
MAME - Janson Lot 985 Geisha Washed Omni is a Volcán, Chiriquí, Panama, Washed, Geisha coffee from MAME.
In stock since:
Details
- Origin
- Volcán, Chiriquí, Panama
- Process
- Washed
- Variety
- Geisha
- Producer
- Janson Kai
Available Sizes▾
- 150g — $128.00 ($85.33/100g)
- 1000g — $769.00 ($76.90/100g)

MAME - Janson Lot 985 Geisha Washed Omni
Roasted by MAME · Sold by Entropica Coffee
MAME - Janson Lot 985 Geisha Washed Omni is a Volcán, Chiriquí, Panama, Washed, Geisha coffee from MAME.
In stock since:
Details
- Origin
- Volcán, Chiriquí, Panama
- Process
- Washed
- Variety
- Geisha
- Producer
- Janson Kai
Available Sizes
- 150g — $128.00 ($85.33/100g)
- 1000g — $769.00 ($76.90/100g)
Similar coffees to this Volcán, Chiriquí, Panama Washed Geisha

Panamá Janson 929 - Lavado
Panama Washed Geisha
Nubra Coffee Roasters
$60.30

Panama Janson Coffee Geisha Washed Lot 26-178
Panama Washed Geisha
Julith Coffee
$59.90

Panama - Janson X GW 26 - 191
Volcan, Tierras Altas, Chiriqui Washed Geisha
Archers Coffee
$104.83

PANAMA Janson Geisha Alpes /911 Washed WX
Tierras Altas, Chiriqui, Panama Washed Geisha, Green Tip
Coffea Circulor
$13.65

Panama - Janson X Los Alpes GW Lot 815
Tizingal Tierras Altas, Chiriqui Washed Green Tip Geisha
Archers Coffee
$40.84
Description
Tastes Like Magnolia • Matcha • Milk Tea MAME's Take: Located in Volcán, Panama, at 1,600–1,800 m.a.s.l., Los Alpes is one of the highest farms owned by the Janson Family Coffee — and altitude here is everything. In the cool, mist-wrapped air of the Chiriquí highlands, the cherries ripen slowly, concentrating the delicate florals and sweetness that have made this origin legendary. World-renowned, the Janson Family Coffee traces its roots to 1941, when Swedish immigrant Carl Axel Janson settled this corner of Panama. What began as a family homestead has grown, across three generations, into one of the most celebrated names in specialty coffee. Their Geisha lots are a fixture of the prestigious Best of Panama competition, and their coffees have found their way into the hands of the world's finest baristas — most notably powering a World Barista Championship – winning performance and appearing on the World Brewer's Cup stage. For us, sourcing from Janson Family Coffee is more than a transaction. It's a connection built over time — a partnership with a family that has spent decades perfecting terroir-driven coffee, and that we return to season after season. We choose the Jansons, and they choose us, because great coffee is never a one-time find; it's a relationship you tend to, harvest by harvest. That shared history is what we're inviting you to taste in every cup. MAME brew guide: 10g dose, 1:15, medium-fine, 93°C — steep the first pour of 50g for 30 seconds, then centre pour 100g after. The Details FARM Janson Family Coffee — Los Alpes PROCESSING Washed ALTITUDE 1600 - 1800 MASL REGION Volcán, Chiriquí, Panama VARIETY Geisha PRODUCER Janson Kai
More from Entropica Coffee

MOK - Espresso A, Ethiopia, Ayla Bombe
$27.00

A.M.O.C. - /059 Indonesia — Rukun Saudara
$34.00

MOK - Filter B, Brazil - 250g
$25.00

MOK - Honduras, Bryan Adolfo, Natural Anaerobic
$37.00

MOK - Espresso C, Colombia, Sierra Nevada
$26.00

MOK - Peru, Finca Cedruyoc, Geisha, Washed (200G)
$66.00