
MAME (sold by Entropica Coffee)
MAME - La Mula Lot 17 Geisha Natural Omni
Roasted by MAME · Sold by Entropica Coffee
MAME - La Mula Lot 17 Geisha Natural Omni is a Boquete, Chiriquí, Panama, Natural, Geisha coffee from MAME.
In stock since:
Details
- Origin
- Boquete, Chiriquí, Panama
- Process
- Natural
- Variety
- Geisha
- Producer
- Willem Boot
Available Sizes▾
- 150g — $156.00 ($104.00/100g)
- 1000g — $926.00 ($92.60/100g)

MAME - La Mula Lot 17 Geisha Natural Omni
Roasted by MAME · Sold by Entropica Coffee
MAME - La Mula Lot 17 Geisha Natural Omni is a Boquete, Chiriquí, Panama, Natural, Geisha coffee from MAME.
In stock since:
Details
- Origin
- Boquete, Chiriquí, Panama
- Process
- Natural
- Variety
- Geisha
- Producer
- Willem Boot
Available Sizes
- 150g — $156.00 ($104.00/100g)
- 1000g — $926.00 ($92.60/100g)
Similar coffees to this Boquete, Chiriquí, Panama Natural Geisha

Panama Magma Red 1680 Geisha Natural | One Half Coffee
cordillera, Panama natural geisha
One Half Coffee
$90.62

BOP GN18 El Destino Carmesí Geisha Natural | One Half Coffee
horqueta, boquete natural geisha
One Half Coffee
$35.51

Panama - Mil Cumbres OMO GN Lot 1201
Cordillera Volcan Paraiso Natural Geisha
Archers Coffee
$41.66

Panama - Lerida Coffee Esplendorosa Estate Geisha Natural Lot 0690
Jaramillo, Boquete Natural Geisha
Archers Coffee
$36.76
Description
Tastes Like Blackberry • Forest Strawberry • Red Currant MAME's Take: Red Fruits — Blackberry, Forest Strawberry, Red Currant. MAME brew guide: 10g dose, 1:15, medium-fine, 93°C — steep the first pour of 50g for 30 seconds, then centre pour 100g after. The Details FARM Finca La Mula PROCESSING Natural ALTITUDE 1700 - 1800 MASL REGION Boquete, Chiriquí, Panama VARIETY Geisha PRODUCER Willem Boot
More from Entropica Coffee

MOK - Espresso A, Ethiopia, Ayla Bombe
$27.00

A.M.O.C. - /059 Indonesia — Rukun Saudara
$34.00

MOK - Filter B, Brazil - 250g
$25.00

MOK - Honduras, Bryan Adolfo, Natural Anaerobic
$37.00

MOK - Espresso C, Colombia, Sierra Nevada
$26.00

MOK - Peru, Finca Cedruyoc, Geisha, Washed (200G)
$66.00