
Manhattan (sold by Entropica Coffee)
Manhattan - Rio Dulce - World Class
Roasted by Manhattan · Sold by Entropica Coffee
Manhattan - Rio Dulce - World Class is a Pijao, Quindío, Colombia, Double Washed, Geisha coffee from Manhattan.
In stock since:
Details
- Origin
- Pijao, Quindío, Colombia
- Process
- Double Washed
- Variety
- Geisha
- Producer
- José Giraldo
Available Sizes▾
- 125g — $48.00 ($38.40/100g)
- 250g — $75.00 ($30.00/100g)
- 1000g — $300.00 ($30.00/100g)

Manhattan - Rio Dulce - World Class
Roasted by Manhattan · Sold by Entropica Coffee
Manhattan - Rio Dulce - World Class is a Pijao, Quindío, Colombia, Double Washed, Geisha coffee from Manhattan.
In stock since:
Details
- Origin
- Pijao, Quindío, Colombia
- Process
- Double Washed
- Variety
- Geisha
- Producer
- José Giraldo
Available Sizes
- 125g — $48.00 ($38.40/100g)
- 250g — $75.00 ($30.00/100g)
- 1000g — $300.00 ($30.00/100g)
Similar coffees to this Pijao, Quindío, Colombia Double Washed Geisha

Jorge Rojas - Colombia Washed Geisha (2026)
Colombia, Planadas, Tolima Washed Geisha
September
$29.00

Andrés Martinez geisha
Colombia, Cauca semi-washed geisha
Curious Coffee
$29.50

Las Marias - Colombia (2026)
Pijao, Quindio, Colombia Washed Gesha
Sango Specialty Coffee
$21.00
Description
Tastes Like Rose • Plum • Vanilla Manhattan's Take: We’re so happy to welcome coffee from José Giraldo back! This delicious Geisha Río Dulce from Las Marías is a coffee we simply couldn’t wait to share with you. Three fermentation stages, all carefully controlled at 14°C, are designed to build complexity while preserving the coffee’s clarity and delicate character. The result is an exceptionally floral and elegant Geisha with a clean, precise profile. In the cup, expect beautiful notes of rose, plum, and vanilla, with a smooth mouthfeel. Delicate yet expressive, this is a coffee that truly shines with a light roast and careful preparation. Available now for both filter and espresso. The Details FARM Las Marías PROCESSING Double Washed ALTITUDE 1900 MASL REGION Pijao, Quindío, Colombia VARIETY Geisha PRODUCER José Giraldo
More from Entropica Coffee

MOK - Espresso A, Ethiopia, Ayla Bombe
$27.00

A.M.O.C. - /059 Indonesia — Rukun Saudara
$34.00

MOK - Filter B, Brazil - 250g
$25.00

MOK - Honduras, Bryan Adolfo, Natural Anaerobic
$37.00

MOK - Espresso C, Colombia, Sierra Nevada
$26.00

MOK - Peru, Finca Cedruyoc, Geisha, Washed (200G)
$66.00
