BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Ethica Roasters

Ethica Roasters is a specialty coffee roaster based in Ontario, Canada. BeanHoard tracks current coffees, new releases, and sold-out listings from Ethica Roasters.

Top origins
Colombia, Ethiopia, Burundi
Common processes
Washed, Natural, 48h Anaerobic Natural
New in last 30 days
5 (4.3/mo avg)
Newest arrival
2026-09-17
Latest restock
2026-09-24

2 coffees in stock (28 total) — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Ethica Espresso
Canada|Ethica Roasters

$14.12 · 250g · $5.65/100g

2 sizes
  • 250g — $14.12 ($5.65/100g)
  • 1000g — $40.24 ($4.02/100g)

Details

Origin
Brazil
Process
Natural
Variety
Red Catuai
Producer
Cachoeira
Ethica Filter
Canada|Ethica Roasters

$14.12 · 250g · $5.65/100g

2 sizes
  • 250g — $14.12 ($5.65/100g)
  • 1000g — $40.24 ($4.02/100g)

Details

Origin
Brazil
Process
Natural
Variety
Red Catuai
Producer
Cachoeira