
Father Carpenter
Mukangu AB, Kenya - Filter
Mukangu AB, Kenya - Filter is a Murang'a County, Kenya, Fully Washed, SL28, SL34, Ruiru 11, Batian coffee from Father Carpenter.
In stock since:
Details
- Origin
- Murang'a County, Kenya
- Process
- Fully Washed
- Variety
- SL28, SL34, Ruiru 11, Batian
- Producer
- Ruchu Gacharage Farmers Co-Op.
Available Sizes▾
- 250g — $19.23 ($7.69/100g)
- 1000g — $61.44 ($6.14/100g)

Mukangu AB, Kenya - Filter
Mukangu AB, Kenya - Filter is a Murang'a County, Kenya, Fully Washed, SL28, SL34, Ruiru 11, Batian coffee from Father Carpenter.
In stock since:
Details
- Origin
- Murang'a County, Kenya
- Process
- Fully Washed
- Variety
- SL28, SL34, Ruiru 11, Batian
- Producer
- Ruchu Gacharage Farmers Co-Op.
Available Sizes
- 250g — $19.23 ($7.69/100g)
- 1000g — $61.44 ($6.14/100g)
Similar coffees to this Murang'a County, Kenya Fully Washed SL28, SL34, Ruiru 11, Batian

MOK - Kenya, Mugaya AA, Washed
Kirinyaga, Kenya Washed SL28, SL34, Ruiru 11, Batian
Entropica Coffee
$36.00

Kenya Kiamugumo AB Washed
Kenya Washed
Luminous Coffee
$24.00

Kenya Kamuchege Washed
Kenya Washed SL 28, SL 34, Batian, Ruirui 11
Friedhats
$20.48

Kenya Thunguri AA Washed Filter - Single Origin
Kenya Washed SL28, K7, Batian, Ruiru 11
Code Black Coffee
$20.72
Description
Mukangu Factory is situated in the Ruchu sub-location of Kangema Sub-county, Murang’a County, in Kenya’s Central Highlands—one of the country's most renowned coffee-producing regions. The wet mill is operated by the Ruchu Gacharage Farmers Cooperative Society (FCS), which also manages the Ruona, Kahiga, Kamichee, and Ruchu factories. Founded in the 1970s, Mukangu works with around 800 smallholder producers, the majority of whom farm less than one hectare. Alongside coffee, many cultivate crops such as maize and beans to support household food security and diversify their income. Tastes Like: Dark Chocolate, Citrus Fruits, Honey Origin: Murang'a County, Kenya Producer: Ruchu Gacharage Farmers Co-Op. Varieties: SL28, SL34, Ruiru 11, Batian Process: Fully Washed Altitude: 1650 - 1850 masl
More from Father Carpenter

Gatomboya AA, Kenya - Filter
$20.82

Okoluu, Ethiopia - Espresso
$21.50

Okoluu, Ethiopia - Filter
$21.50

Victoria Atao, SL9, Peru - Espresso
$34.02

Victoria Atao, SL9, Peru - Filter
$11.26

Mukangu AB, Kenya - Espresso
$19.23