
Father Carpenter
Kii PB, Kenya - Filter
Kii PB, Kenya - Filter is a Kirinyaga, Fully Washed, SL28, SL34, Ruiru 11, Batian coffee from Father Carpenter.
In stock since:
Details
- Origin
- Kirinyaga
- Process
- Fully Washed
- Variety
- SL28, SL34, Ruiru 11, Batian
- Producer
- Rungeto Farmers Cooperative Society. 850+ farmers delivering to Kii Factory
Available Sizes▾
- 250g — $20.71 ($8.28/100g)
- 1000g — $68.27 ($6.83/100g)

Kii PB, Kenya - Filter
Kii PB, Kenya - Filter is a Kirinyaga, Fully Washed, SL28, SL34, Ruiru 11, Batian coffee from Father Carpenter.
In stock since:
Details
- Origin
- Kirinyaga
- Process
- Fully Washed
- Variety
- SL28, SL34, Ruiru 11, Batian
- Producer
- Rungeto Farmers Cooperative Society. 850+ farmers delivering to Kii Factory
Available Sizes
- 250g — $20.71 ($8.28/100g)
- 1000g — $68.27 ($6.83/100g)
Similar coffees to this Kirinyaga Fully Washed SL28, SL34, Ruiru 11, Batian

Kaffeelix - Githiga PB Filter
Kenya Washed SL28/SL34
Speciality Coffee CA
$21.00

Kenya Gikirima PB - washed
Washed SL-28
Kaffeelix
$18.77

Kenya Kaliluni FCS PB
Machakos County, Kenya Washed SL-28, SL-34, Ruiru 11, Batian
Ceto
$14.00

Kii - Kenya, Kirinyaga
Kenya, Kirinyaga Washed Batian, SL28, SL34, Ruiru 11
Morgon Coffee Roasters
$23.00

Kii / Washed / Kenya / 250g
Kenya Washed SL-28, SL-34, Batian, & Ruiru 11
Fuglen Oslo
$22.93

Kikai PB, Kenya
Mount Elgon, Bungoma County, Kenya Washed SL 28, SL 34, Ruiru 11
Patricia Coffee Brewers
$17.56
Description
Kii factory is one of three owned by the Rungeto Farmers Co-op. We have often purchased from another of their factories named Karimikui. The Kii river runs by the factory and is both the reason for its name but also the water source for their coffee washing stations. The peaberry is an intense and bright expression of Kirinyaga coffee. Deep and powerful flavours of fresh berries and a sweet hibiscus quality. Tastes Like: Blackberry, Raspberry, Hibiscus Origin: Kirinyaga Producer: Rungeto Farmers Cooperative Society. 850+ farmers delivering to Kii Factory Varieties: SL28, SL34, Ruiru 11, Batian Process: Fully Washed Altitude: Members of FCS cultivate cherry at 1,310 to 1,900 meters above sea level Harvest: End of 2025/Start of 2026
More from Father Carpenter

Gatomboya AA, Kenya - Filter
$20.82

Okoluu, Ethiopia - Espresso
$21.50

Okoluu, Ethiopia - Filter
$21.50

Victoria Atao, SL9, Peru - Espresso
$34.02

Victoria Atao, SL9, Peru - Filter
$11.26

Mukangu AB, Kenya - Espresso
$19.23


