
Father Carpenter
Gatomboya AA, Kenya - Filter
Gatomboya AA, Kenya - Filter is a Nyeri, Central Kenya, Fully Washed, SL28, SL34, Batian, Ruiru 11 coffee from Father Carpenter.
In stock since:
Details
- Origin
- Nyeri, Central Kenya
- Process
- Fully Washed
- Variety
- SL28, SL34, Batian, Ruiru 11
- Producer
- 600 Smallholder Farmers
Available Sizes▾
- 250g — $20.82 ($8.33/100g)
- 1000g — $69.29 ($6.93/100g)

Gatomboya AA, Kenya - Filter
Gatomboya AA, Kenya - Filter is a Nyeri, Central Kenya, Fully Washed, SL28, SL34, Batian, Ruiru 11 coffee from Father Carpenter.
In stock since:
Details
- Origin
- Nyeri, Central Kenya
- Process
- Fully Washed
- Variety
- SL28, SL34, Batian, Ruiru 11
- Producer
- 600 Smallholder Farmers
Available Sizes
- 250g — $20.82 ($8.33/100g)
- 1000g — $69.29 ($6.93/100g)
Similar coffees to this Nyeri, Central Kenya Fully Washed SL28, SL34, Batian, Ruiru 11

GATOMBOYA AA
Nyeri, Kenya Washed SL28 & SL34
The Barn
$17.56

Kenya Gathaithi AA (Single Origin Filter)
Nyeri, Kenya Washed SL28, SL34
Manta Ray Coffee Roasters
$17.58

Kenya Gatomboya
Nyeri Washed SL28 & SL34 AB
Kuma Coffee
$24.50

Kenya - Gatugi
Kenya, Othaya, Nyeri Washed SL28, SL34, Ruiru 11, Batian
Solberg & Hansen
$17.29

Kagere AA
Kenia · Nyeri Washed SL 28/34, Ruiru 11, Batian
Leuchtfeuer Coffee
$22.69
Gachatha AB Washed
Nyeri, Kenya Washed SL28, SL34, Ruiru 11, Batian
Hatch Crafted Coffee
$23.33
Description
Produced by more than 600 smallholder farmers and processed at Gatomboya Factory in Nyeri, this coffee is a classic expression of Kenya's renowned coffee-growing landscape. Coffee is cultivated at elevations between 1,400 and 2,000 metres above sea level before being selectively hand-picked and delivered to the factory. Following careful sorting, the coffee undergoes a fully washed process, including fermentation, washing and slow drying on raised beds. This meticulous approach to processing has helped establish Gatomboya's reputation for producing coffees of remarkable clarity and structure. The result is a vibrant and expressive cup with the intensity, sweetness and definition that have made Nyeri one of Kenya's most celebrated coffee-producing regions. Tastes Like: Blackberry, Black Currant, Juicy Origin: Nyeri, Central Kenya Producer: 600 Smallholder Farmers Cooperative: Barichu Farmers Cooperative Society Station: Gatomboya Factory Varieties: SL28, SL34, Batian, Ruiru 11 Process: Fully Washed Altitude: 1,400–2,000 masl
More from Father Carpenter

Okoluu, Ethiopia - Espresso
$21.50

Okoluu, Ethiopia - Filter
$21.50

Victoria Atao, SL9, Peru - Espresso
$34.02

Victoria Atao, SL9, Peru - Filter
$11.26

Mukangu AB, Kenya - Espresso
$19.23

Mukangu AB, Kenya - Filter
$19.23
