
Father Carpenter
Okoluu, Ethiopia - Filter
Okoluu, Ethiopia - Filter is a Okoluu, Oddo Shakiso, Guji, Ethiopia, Natural, JARC Varieties, Local Landraces coffee from Father Carpenter.
In stock since:
Details
- Origin
- Okoluu, Oddo Shakiso, Guji, Ethiopia
- Process
- Natural
- Variety
- JARC Varieties, Local Landraces
- Producer
- 33 members of the Okoluu Farmers' Group
Available Sizes▾
- 250g — $21.50 ($8.60/100g)
- 1000g — $72.71 ($7.27/100g)

Okoluu, Ethiopia - Filter
Okoluu, Ethiopia - Filter is a Okoluu, Oddo Shakiso, Guji, Ethiopia, Natural, JARC Varieties, Local Landraces coffee from Father Carpenter.
In stock since:
Details
- Origin
- Okoluu, Oddo Shakiso, Guji, Ethiopia
- Process
- Natural
- Variety
- JARC Varieties, Local Landraces
- Producer
- 33 members of the Okoluu Farmers' Group
Available Sizes
- 250g — $21.50 ($8.60/100g)
- 1000g — $72.71 ($7.27/100g)
Similar coffees to this Okoluu, Oddo Shakiso, Guji, Ethiopia Natural JARC Varieties, Local Landraces

Ethiopia - Buku Harufa Single Village - Natural
Buku Harufa, Guji, Ethiopia Natural Heirloom
Wes Ngopi
$6.45

Okoluu – Natural Sundried
Ethiopia Natural Sundried 74110, 74112, Ethiopia Landrace
Counter Culture Coffee
$28.00

Ethiopia Guji Hambela Wamena
Ethiopia Natural Heirloom
Julith Coffee
$16.34

Filter Coffee - Syoum Family - Heirloom Natural
Ethiopia Natural Heirloom
Paso Paso
$13.38

Shoondhisa Natural Process 2024
Guji Zone, Ethiopia Natural JARC Selections
Passenger
$21.00

Ethiopia Guji Shakiso
Ethiopia Natural Heirloom
Julith Coffee
$13.61
Description
Grown between 2,000 and 2,150 metres above sea level in Ethiopia's Guji region, this natural processed lot comes from the Okoluu Farmers' Group, a collective of 33 smallholder producers farming approximately two hectares each. The combination of high altitude, traditional cultivation methods and careful drying produces a coffee with remarkable clarity and complexity. Coffee cultivation in Guji remains largely unchanged. Farms are typically intercropped with food crops, chemical inputs are rarely used, and nearly all work is carried out by hand. Ripe cherries are selectively harvested before being dried on raised beds for two to three weeks, with regular turning to ensure even drying. The result is a coffee that balances ripe berry sweetness with floral aromatics, bright citrus notes and a lingering creamy finish. Tastes Like: Strawberry, Cream, Rose Origin: Okoluu, Oddo Shakiso, Guji, Ethiopia Producer: 33 members of the Okoluu Farmers' Group Varieties: JARC Varieties, Local Landraces Process: Natural Altitude: 2,000–2,150 masl
More from Father Carpenter

Gatomboya AA, Kenya - Filter
$20.82

Okoluu, Ethiopia - Espresso
$21.50

Victoria Atao, SL9, Peru - Espresso
$34.02

Victoria Atao, SL9, Peru - Filter
$11.26

Mukangu AB, Kenya - Espresso
$19.23

Mukangu AB, Kenya - Filter
$19.23



