
The Barn
GATOMBOYA AA
GATOMBOYA AA is a Nyeri, Kenya, Washed, SL28 & SL34 coffee from The Barn.
In stock since:
Details
- Origin
- Nyeri, Kenya
- Process
- Washed
- Variety
- SL28 & SL34
- Producer
- Barichu Cooperative Society
Available Sizes▾
- 200g — $17.52 ($8.76/100g)
- 1000g — $84.65 ($8.47/100g)

GATOMBOYA AA
GATOMBOYA AA is a Nyeri, Kenya, Washed, SL28 & SL34 coffee from The Barn.
In stock since:
Details
- Origin
- Nyeri, Kenya
- Process
- Washed
- Variety
- SL28 & SL34
- Producer
- Barichu Cooperative Society
Available Sizes
- 200g — $17.52 ($8.76/100g)
- 1000g — $84.65 ($8.47/100g)
Similar coffees to this Nyeri, Kenya Washed SL28 & SL34

Gatomboya AA, Kenya - Filter
Nyeri, Central Kenya Fully Washed SL28, SL34, Batian, Ruiru 11
Father Carpenter
$20.82

Kenya Kirinyaga
Central Kenya Washed SL28, SL34, Ruiru11, Batian
Rum Baba Coffeeroasters
$18.26

Kenya Gatomboya
Nyeri Washed SL28 & SL34 AB
Kuma Coffee
$24.50

Kenya Gathaithi AA (Single Origin Filter)
Nyeri, Kenya Washed SL28, SL34
Manta Ray Coffee Roasters
$17.56

Gatomboya AB #027
Kenya Washed SL28, SL34, Ruiru11, Batian
CoolBeans
$27.00

Kenya / AA Gatubu
Kenya Washed Batian, Ruiru 11, SL28
NewGround Coffee
$19.23
Description
Gatomboya AA was grown in Nyeri, on the slopes of mount Kenya. The region benefits from rich soils, high elevation, and plentiful rain, producing superb cherries that offer a delicious reflection of the terroir. Fresh for the new season, this is a reminder of everything that is great about Kenyan coffee.






