BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Father Carpenter

Father Carpenter is a specialty coffee roaster based in Berlin, Germany. BeanHoard tracks current coffees, new releases, and sold-out listings from Father Carpenter.

Top origins
Kenya, Peru, Ethiopia
Common processes
Fully Washed, Natural, Washed. Dry Honey Ferment for 32 Hours
New in last 30 days
13 (4.3/mo avg)
Newest arrival
2026-09-27

2 coffees in stock (13 total) — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Okoluu, Ethiopia - Espresso
Germany|Father Carpenter

$21.50 · 250g · $8.60/100g

2 sizes
  • 250g — $21.50 ($8.60/100g)
  • 1000g — $72.71 ($7.27/100g)

Details

Origin
Okoluu, Oddo Shakiso, Guji, Ethiopia
Process
Natural
Variety
JARC Varieties, Local Landraces
Producer
33 members of the Okoluu Farmers' Group
Okoluu, Ethiopia - Filter
Germany|Father Carpenter

$21.50 · 250g · $8.60/100g

2 sizes
  • 250g — $21.50 ($8.60/100g)
  • 1000g — $72.71 ($7.27/100g)

Details

Origin
Okoluu, Oddo Shakiso, Guji, Ethiopia
Process
Natural
Variety
JARC Varieties, Local Landraces
Producer
33 members of the Okoluu Farmers' Group