
Five Elephant
KENYA Thunguri AA – Filter
KENYA Thunguri AA – Filter is a Kenya, Fully Washed and Dried on Raised Beds, SL 28 & 34 coffee from Five Elephant.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Kenya
- Process
- Fully Washed and Dried on Raised Beds
- Variety
- SL 28 & 34
- Producer
- Kibirigwi Farmers' Cooperative Society
Available Sizes▾
- 100g — $7.86 ($7.86/100g)
- 250g — $20.21 ($8.08/100g)
- 1000g — $63.81 ($6.38/100g)

KENYA Thunguri AA – Filter
KENYA Thunguri AA – Filter is a Kenya, Fully Washed and Dried on Raised Beds, SL 28 & 34 coffee from Five Elephant.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Kenya
- Process
- Fully Washed and Dried on Raised Beds
- Variety
- SL 28 & 34
- Producer
- Kibirigwi Farmers' Cooperative Society
Available Sizes
- 100g — $7.86 ($7.86/100g)
- 250g — $20.21 ($8.08/100g)
- 1000g — $63.81 ($6.38/100g)
Similar coffees to this Kenya Fully Washed and Dried on Raised Beds SL 28 & 34

Kenya Thunguri AA Washed Filter - Single Origin
Kenya Washed SL28, K7, Batian, Ruiru 11
Code Black Coffee
$20.72

Kii - Kenia Filter
Kenia Washed SL28, SL34, Batian
19 Grams
$20.00

Kenya Nyeri Ndaroini Filter Roast
Kenya - Nyeri County Washed SL28, SL34, Ruiru 11, Batian/
49th Parallel Coffee Roasters
$20.00

Kenya - Karimikui AA
Mukurwini, Nyerni Country Washed SL28, SL34, Batian, Ruiru 11
Archers Coffee
$17.70

Gatomboya AA, Kenya - Filter
Nyeri, Central Kenya Fully Washed SL28, SL34, Batian, Ruiru 11
Father Carpenter
$20.82

Kenya | Kivanga AA
Kenya Washed SL-28 & SL-34
ILSE
$27.00
Description
origin: Kenya region: Karatina, Nyeri producer: Kibirigwi Farmers' Cooperative Society farm: Smallhold farmers around the Thunguri Factory varietal: SL 28 & 34 process: Fully Washed and Dried on Raised Beds elevation: 1,650 masl
More from Five Elephant

COLOMBIA La Virginia – Espresso
$7.85

COLOMBIA El Mesón – Filter
$25.52

Kenya Gatura – Filter
$7.85

COLOMBIA La Palma – Espresso
$11.01

ETHIOPIA Kello Lalesa – Filter
$21.80

COLOMBIA El Filo Geisha – Filter
$29.78