BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Five Elephant

Five Elephant is a specialty coffee roaster based in DE. BeanHoard tracks current coffees, new releases, and sold-out listings from Five Elephant.

Top origins
Colombia, Ethiopia, Kenya
Common processes
Washed, Natural, Fully Washed and Dried on Raised Beds
New in last 30 days
5 (3.3/mo avg)
Newest arrival
2026-09-21
Latest restock
2026-08-25

10 coffees in stock (26 total) — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

COLOMBIA La Virginia – Espresso
Germany|Five Elephant

$7.85 · 100g · $7.85/100g

4 sizes
  • 100g — $7.85 ($7.85/100g)
  • 250g — $21.27 ($8.51/100g)
  • 1000g — $72.31 ($7.24/100g)
  • 5000g — $339.75 ($6.79/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Semi-Washed
Variety
Colombia F6
Producer
Rafael Aya Martínez
COLOMBIA El Mesón – Filter
Germany|Five Elephant

$25.52 · 100g · $7.86/100g

3 sizes
  • 100g — $7.86 ($7.86/100g)
  • 250g — $25.52 ($10.21/100g)
  • 1000g — $88.79 ($8.87/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Washed, fermented for 24 hours and sun-dried for 20 days
Variety
Pink Bourbon
Producer
Luz Divia Fierro
Kenya Gatura – Filter
Germany|Five Elephant

$7.85 · 100g · $7.85/100g

4 sizes
  • 100g — $7.85 ($7.85/100g)
  • 250g — $22.86 ($9.15/100g)
  • 1000g — $77.62 ($7.76/100g)
  • 5000g — $339.75 ($6.79/100g)

Details

Origin
Kenya
Process
Washed
Variety
SL28 and SL34
Producer
Smallholder farmers in the Gatura area
COLOMBIA La Palma – Espresso
Germany|Five Elephant

$11.01 · 100g · $11.01/100g

4 sizes
  • 100g — $11.01 ($11.01/100g)
  • 250g — $23.29 ($9.32/100g)
  • 1000g — $80.28 ($8.03/100g)
  • 5000g — $320.86 ($6.42/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Washed
Variety
Pink Bourbon
Producer
Selmira Ruiz
ETHIOPIA Kello Lalesa – Filter
Germany|Five Elephant

$21.80 · 100g · $7.86/100g

3 sizes
  • 100g — $7.86 ($7.86/100g)
  • 250g — $21.80 ($8.72/100g)
  • 1000g — $75.39 ($7.54/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed
Variety
Heirloom
Producer
Alemayehu Tilahun / Origin Land Coffee
KENYA Thunguri AA – Filter
Germany|Five Elephant

$20.21 · 100g · $7.86/100g

3 sizes
  • 100g — $7.86 ($7.86/100g)
  • 250g — $20.21 ($8.08/100g)
  • 1000g — $63.81 ($6.38/100g)

Details

Origin
Kenya
Process
Fully Washed and Dried on Raised Beds
Variety
SL 28 & 34
Producer
Kibirigwi Farmers' Cooperative Society
COLOMBIA El Filo	Geisha – Filter
Germany|Five Elephant

$29.78 · 100g · $29.78/100g

3 sizes
  • 100g — $29.78 ($29.78/100g)
  • 200g — $29.78 ($14.89/100g)
  • 1000g — $142.49 ($14.25/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Washed
Variety
Geisha
Producer
Ary Solís
COLOMBIA Decaf – Omni Roast – Filter & – Espresso
Germany|Five Elephant

$7.19 · 100g · $7.19/100g

3 sizes
  • 100g — $7.19 ($7.19/100g)
  • 250g — $17.97 ($7.19/100g)
  • 1000g — $65.82 ($6.59/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Washed, Ethyl Acetate decaffeinated
Producer
Various smallholder farmers
House – Filter Coffee
Germany|Five Elephant

$13.29 · 100g · $13.29/100g

4 sizes
  • 100g — $13.29 ($13.29/100g)
  • 250g — $13.29 ($5.31/100g)
  • 1000g — $40.96 ($4.10/100g)
  • 3000g — $122.88 ($4.10/100g)
House – Espresso Coffee
Germany|Five Elephant

$13.29 · 100g · $13.29/100g

4 sizes
  • 100g — $13.29 ($13.29/100g)
  • 250g — $13.29 ($5.31/100g)
  • 1000g — $40.96 ($4.10/100g)
  • 3000g — $122.88 ($4.10/100g)