
49th Parallel Coffee Roasters
Kenya Nyeri Ndaroini Filter Roast
Kenya Nyeri Ndaroini Filter Roast is a Kenya - Nyeri County, Washed, SL28, SL34, Ruiru 11, Batian/ coffee from 49th Parallel Coffee Roasters.
In stock since:
Details
- Origin
- Kenya - Nyeri County
- Process
- Washed
- Variety
- SL28, SL34, Ruiru 11, Batian/
- Producer
- Ndaroini Factory smallholder farmers
Available Sizes▾
- 301g — $20.00 ($6.64/100g)
- 2268g — $141.00 ($6.22/100g)

Kenya Nyeri Ndaroini Filter Roast
Kenya Nyeri Ndaroini Filter Roast is a Kenya - Nyeri County, Washed, SL28, SL34, Ruiru 11, Batian/ coffee from 49th Parallel Coffee Roasters.
In stock since:
Details
- Origin
- Kenya - Nyeri County
- Process
- Washed
- Variety
- SL28, SL34, Ruiru 11, Batian/
- Producer
- Ndaroini Factory smallholder farmers
Available Sizes
- 301g — $20.00 ($6.64/100g)
- 2268g — $141.00 ($6.22/100g)
Similar coffees to this Kenya - Nyeri County Washed SL28, SL34, Ruiru 11, Batian/

Kenya - Ruirai AA
Nyeri, Kenya Washed SL28, SL34, Batian, Ruiru 11
SK Coffee
$28.00

Kenya Gatura – Filter
Kenya Washed SL28 and SL34
Five Elephant
$7.85

Kenya Gathaithi AA
Kenya - Nyeri Washed Ruiru 11, SL28, Batian
Leaves Coffee Roasters
$0.08

Kenya, Kiangoi AA, Kirinyaga
Embu, Kirinyaga County Washed Ruiru 11, SL 28, SL 34
Sightglass Coffee
$28.50

Kieni, 250g
Nyeri, Kenya Washed SL28, SL34, Batian, Ruiru11
Coffee Collective
$19.60

Gatomboya AA, Kenya - Filter
Nyeri, Central Kenya Fully Washed SL28, SL34, Batian, Ruiru 11
Father Carpenter
$20.82
Description
Producer: Ndaroini Factory smallholder farmers Country: Kenya Region: Nyeri County Elevation: 1600- 1800 m.a.s.l Variety: SL28, SL34, Ruiru 11, Batian/ Process Method: Washed Roast Level: Medium Filter Roast
About 49th Parallel Coffee Roasters
- Location
- British Columbia, Canada
- Region
- North America
More from 49th Parallel Coffee Roasters

El Salvador Cerro Las Ranas Espresso
$18.00

Golden Hour - Ethiopian Kaffa Bitta Espresso
$19.00

Kenya Nyeri Ndiaini Filter Roast
$28.00

Decaf Colombia Espresso
$17.00

Ethiopia Yirgacheffe Aricha Espresso
$20.00

Burundi Hafi Natural Filter Roast
$20.00

