BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!
Downtempo Decaf
Canada|FUNK Coffee

FUNK Coffee

$16.94250gIn Stock

Downtempo Decaf

Downtempo Decaf is a Antigua, Guatemala, Natural, Swiss Water Process coffee from FUNK Coffee.

In stock 30+ days

Buy from FUNK Coffee

Details

Origin
Antigua, Guatemala
Process
Natural, Swiss Water Process
Producer
Ricardo Zelaya
Available Sizes▾
  • 250g — $13.41 ($5.36/100g)
  • 907g — $36.00 ($3.97/100g)
  • 2267g — $80.47 ($3.55/100g)

Similar coffees to this Antigua, Guatemala Natural, Swiss Water Process

Description

Decaf is truly having a moment. The old "death before decaf" adage is quickly being subverted as industry-leading decaffeinators have upped the ante with decaf you'd be just as happy to enjoy. This revolution of sorts has been followed and promoted by legends like James Hoffmann, who created the Decaf Project to showcase the real innovations of modern methods decaffeination and allow us all to explore them side-by-side. This particular decaf comes from Ricardo Zelaya's farm in the Nuevo Oriente region of Guatemala via our friends at Common Goal Coffee. It made a quick stop at the Swiss Water Decaf facility in Delta, BC, where they deftly removed the caffeine without the use of additional chemicals, leaving the vibrant terroir and texture intact. Finally, it came to our roastery, where we treated it gently to accentuate those winning characteristics and create a coffee you'd be happy to drink at any time of day, no matter where your caffeine threshold might be. Enjoy this beautiful example of how far decaf has come, as either filter, press, or espresso!

About FUNK Coffee

Location
British Columbia, Canada
Region
North America
Currency
CAD
Visit FUNK Coffee →