BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!
Mellow Caramelo
Canada|FUNK Coffee

FUNK Coffee

$16.24250gIn Stock

Mellow Caramelo

Mellow Caramelo is a Mantiqueira de Minas, Brazil, Natural, Red Catuai coffee from FUNK Coffee.

In stock 30+ days

Buy from FUNK Coffee

Details

Origin
Mantiqueira de Minas, Brazil
Process
Natural
Variety
Red Catuai
Producer
Smallholder Farms
Available Sizes▾
  • 250g — $13.41 ($5.36/100g)
  • 907g — $33.18 ($3.66/100g)
  • 2267g — $74.83 ($3.30/100g)

Description

Sweet and sultry, this Brazilian natural is the warm, soulful tune you can count on. Your go-to karaoke hit. Your road trip ride-or-die. Medium-bodied, evenly balanced, it’s a light roast with a glow you can bask in all day.

About FUNK Coffee

Location
British Columbia, Canada
Region
North America
Currency
CAD
Visit FUNK Coffee →