
FUNK Coffee
Come On Let's Go
Come On Let's Go is a Cauca, Colombia, Natural, Yellow Tabi coffee from FUNK Coffee.
Went OOS:
In stock for ~11d 23h
Details
- Origin
- Cauca, Colombia
- Process
- Natural
- Variety
- Yellow Tabi
- Producer
- Wilton Benitez
Available Sizes▾
- 250g — $19.06 ($7.62/100g)
- 907g — $60.00 ($6.61/100g)
- 2267g — $130.59 ($5.76/100g)

Come On Let's Go
Come On Let's Go is a Cauca, Colombia, Natural, Yellow Tabi coffee from FUNK Coffee.
Went OOS:
In stock for ~11d 23h
Details
- Origin
- Cauca, Colombia
- Process
- Natural
- Variety
- Yellow Tabi
- Producer
- Wilton Benitez
Available Sizes
- 250g — $19.06 ($7.62/100g)
- 907g — $60.00 ($6.61/100g)
- 2267g — $130.59 ($5.76/100g)
Similar coffees to this Cauca, Colombia Natural Yellow Tabi

Wilton Benitez Tabi Natural
Piendamó, Cauca, Colombia Tabi
JBC Coffee Roasters
$28.00
![Finca Zarza [Pacamara Advanced Washed]](https://tanat.coffee/wp-content/uploads/2026/07/COL-Zarza-Pacamara.png)
Finca Zarza [Pacamara Advanced Washed]
Colombia Advanced Washed Pacamara
Tanat Coffee
$28.33

WILTON BENITEZ / COLOMBIA / ADVANCED NATURAL / TABI
COLOMBIA ADVANCED NATURAL TABI
Ordinary Coffee Roasters
$26.17
Description
Ready, set, PRESS! Come On Let's Go is the official competition coffee for the Vancouver Regional Qualifier of the 2026 Canadian AeroPress Championship. Whether you're brewing for a panel of professional judges or for someone at home who takes their morning cup very seriously, this coffee is built to perform. You already know Wilton Benitez. Granja Paraiso 92, the controlled variables, the obsessive precision, the coffees that make people lose their minds. This time he's brought us a Yellow Tabi, a variety as rare as it is stunning, taken through an anaerobic phase in cherry before moving into a full natural process and drying at a constant 38 degrees. The kind of coffee that makes judges sit up a little straighter. The pressure is on. Let's go. *Don't have an AeroPress? Ok really, no pressure. This coffee works with any typical brewing set up at home.





