
Good Brothers Coffee
Brazil Serra Negra Natural
Brazil Serra Negra Natural is a Brazil, Pulped Natural coffee from Good Brothers Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Brazil
- Process
- Pulped Natural
Available Sizes▾
- 113g — $10.99 ($9.73/100g)
- 340g — $19.99 ($5.88/100g)
- 907g — $50.99 ($5.62/100g)
- 2267g — $89.99 ($3.97/100g)

Brazil Serra Negra Natural
Brazil Serra Negra Natural is a Brazil, Pulped Natural coffee from Good Brothers Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Brazil
- Process
- Pulped Natural
Available Sizes
- 113g — $10.99 ($9.73/100g)
- 340g — $19.99 ($5.88/100g)
- 907g — $50.99 ($5.62/100g)
- 2267g — $89.99 ($3.97/100g)
Similar coffees to this Brazil Pulped Natural

Regular Brazil Cerrado
Brazil Pulped Natural
Talking Crow Coffee Roasters
$21.00

Brazil Cavaquinho
Brazil Natural Various
Cat & Cloud
$19.65

Daterra Pearl Espresso
Cerrado, Brazil Various
Eight Ounce Coffee
$17.99

Brazil Bourbon Natural
Brazil Natural Bourbon
Sparrow Coffee
$21.50

Daterra Pearl
Brazil Pulped Natural Various
Monogram Coffee
$15.20

Trademark (250g)
Brazil Natural Red Catuai
Eight Ounce Coffee
$14.99
Description
Brazil Serra Negra Natural CUP PROFILE: Milk Chocolate • Caramel • Nutty This natural-processed Brazil delivers layered sweetness of milk chocolate and caramel, wrapped in roasted peanut and peanut butter notes. We been drinking this on drip and espresso and liking them both. This is a classic, comfort-driven cup built around deep peanut tones and soft sweetness. From the first grind, the wet aroma leans heavily into chunky peanut butter, supported by hints of caramel, brown sugar, and a light creamy/dairy sweetness. There’s a nostalgic, pantry-like warmth here—think peanut shells, Quaker oats, and fresh popcorn. Hot — The cup opens with peanut shells and peanut butter, quickly moving into peanut brittle and light caramel sweetness. It drinks very “Brazil-like” in profile. Cooled — As it drops in temperature, it softens into peanut butter cookie and Nutter Butter territory. Body tapers slightly, but the cup holds together well, with lingering peanut character. Overall — A straightforward, nut-forward coffee with layered peanut expressions from raw to sweet. Not flashy, but highly drinkable and comforting—ideal for someone who wants that classic, nostalgic, Milk chocolate and peanut profile in the cup. Our Roast Level: Medium 13.3% weight loss (original moisture 10.3%) 67.6 whole bean color and 107.3 ground (Lebrew) Higher number = lighter color RESTING RECOMMENDATIONS: 1-2 weeks on pour over 2 weeks on espresso.
More from Good Brothers Coffee

Lychee YN-05 | Diego Bermudez Finca El Paraiso | Cauca, Colombia
$16.99

Guatemala Huehuetenango Quetzal
$12.99

Lemon Colombia Caturra
$14.99

Ethiopia Kayon Mountain – Organic Natural Guji (Light Roast)
$14.99

Costa Rica Cafe Vida Washed
$12.99

Ethiopia Buncho Honey Sidama Light Roast
$14.99





