BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!
Brazil Cavaquinho
USA|Cat & Cloud

Cat & Cloud

$19.65283gIn Stock

Brazil Cavaquinho

Brazil Cavaquinho is a Brazil, Natural, Various coffee from Cat & Cloud.

In stock 30+ days

Buy from Cat & Cloud

Details

Origin
Brazil
Process
Natural
Variety
Various
Producer
Various
Available Sizes▾
  • 283g — $19.65 ($6.94/100g)
  • 998g — $62.25 ($6.24/100g)
  • 2268g — $141.48 ($6.24/100g)

Description

The Cavaquinho is a pulp-natural processed Brazilian coffee with a creamy body, jammy sweetness, and a decadent nutty profile. It represents what we love most from Brazil, and it’s here to stay as part of our evergreen single-origin lineup. As a key component of our most cherished blend, The Answer , this coffee will rotate through different regions of Brazil, showcasing the country’s consistent excellence cultivated by producers across cooperatives and estates. The name “Cavaquinho” is especially fitting—much like the rhythmic beats this small guitar adds to Brazilian music, our Cavaquinho coffee brings an approachable sweetness and low acidity to our menu. Our Cavaquinho blends the best of the rhythmic tunes of fruit jam with the creamy, nutty sweetness of peanut butter. It beguiles us with its sophisticated, percussive strumming beats of milk chocolate that add balance to the PB&J sandwich. The Cavaquinho pairs wonderfully with milk and sugar, or as espresso, perfect for anyone who wants to explore medium-roast, single-origin coffees.

About Cat & Cloud

Location
California, United States
Region
North America
Visit Cat & Cloud →