BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Gringo Nordic Coffee Roasters

Gringo Nordic Coffee Roasters is a specialty coffee roaster based in Sweden. BeanHoard tracks current coffees, new releases, and sold-out listings from Gringo Nordic Coffee Roasters.

Top origins
Colombia, El Salvador, Indonesia
Common processes
Natural, Bärtorkat, Tvättat, Double Wash
New in last 30 days
7 (5.7/mo avg)
Newest arrival
2026-09-25
Latest restock
2026-09-14

4 coffees in stock (59 total) — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

El Salvador El Cerro Espresso
Sweden|Gringo Nordic Coffee Roasters

$29.95 · 500g · $5.99/100g

Details

Origin
El Salvador - Apananeca Illamatepec
Process
Våtförädlat - Tvättat
Variety
Pacas, Bourbon
Producer
Fernando Escobar - Finca El Cerro
El Salvador Finca El Cerro
Sweden|Gringo Nordic Coffee Roasters

$14.98 · 250g · $5.99/100g

Details

Origin
El Salvador - Apananeca Illamatepec
Process
Våtförädlat - Tvättat
Variety
Pacas, Bourbon
Producer
Fernando Escobar - Finca El Cerro
Daily Espresso
Sweden|Gringo Nordic Coffee Roasters

$23.02 · 500g · $4.60/100g

Details

Origin
El Salvador
Process
Natural
Variety
Pacamara
El Salvador San José Bourbon
Sweden|Gringo Nordic Coffee Roasters

$15.98 · 250g · $6.39/100g

Details

Origin
El Salvador - Apaneca
Process
Tvättat
Variety
Bourbon (röd, gul, orange)
Producer
Familjen Magaña - Finca San José