
H&S
Downtown Blend
Downtown Blend is a specialty coffee from H&S.
In stock 30+ days
Available Sizes▾
- 250g — $21.00 ($8.40/100g)
- 1000g — $68.00 ($6.80/100g)
- 2267g — $109.00 ($4.81/100g)

Downtown Blend
Downtown Blend is a specialty coffee from H&S.
In stock 30+ days
Available Sizes
- 250g — $21.00 ($8.40/100g)
- 1000g — $68.00 ($6.80/100g)
- 2267g — $109.00 ($4.81/100g)
Similar coffees across all roasters

STRAWBERRY SUNDAE: Fruit Forward Blend
Pirates of Coffee
$22.00

Sugar Heist
Tarrazu, Costa Rica White Honey Catuaí
Eight Ounce Coffee
$18.99

Seasonal Espresso Blend
Simple Kaffa
$18.75

Sweet Talk Blend
Ethiopia Natural and Washed Processes Heirloom, 74110, 74112
Vesta Coffee Roasters
$23.00

BITTERSWEET - A medium-dark blend
Mexico
Mother Tongue Coffee
$24.00

Prism - Our Premium Blend
Color Roasters
$18.50
Description
Coffee overview A fruity counterpart to our best-selling Sweetwater Blend, this blend is sweet and smooth, with notable fruitiness throughout. Coffee flavor profile Caramel, almond, strawberry Acidity: subdued Sweetness: jammy, nutty Body: moderate Recommended brewing A versatile blend that offers something interesting in all methods.







