
Pirates of Coffee
STRAWBERRY SUNDAE: Fruit Forward Blend
STRAWBERRY SUNDAE: Fruit Forward Blend is a specialty coffee from Pirates of Coffee.
In stock since:
Available Sizes▾
- 250g — $22.00 ($8.80/100g)
- 1000g — $76.00 ($7.60/100g)
- 2000g — $145.00 ($7.25/100g)

STRAWBERRY SUNDAE: Fruit Forward Blend
STRAWBERRY SUNDAE: Fruit Forward Blend is a specialty coffee from Pirates of Coffee.
In stock since:
Available Sizes
- 250g — $22.00 ($8.80/100g)
- 1000g — $76.00 ($7.60/100g)
- 2000g — $145.00 ($7.25/100g)
Similar coffees across all roasters

STRAWBERRY COULIS - ESPRESSO
Washed, Thermal Shock
Colorfull Coffee
$18.00

Strawberries & Cream - Espresso
Colombia Washed, Thermal Shock
Colorfull Coffee
$22.00

Black & White Roasters – The Future - Strawberry Shortcake
Colombia Various Various
Speciality Coffee CA
$38.00

Downtown Blend
H&S
$21.00

Cold Brew Blend
Caffe Lusso
$22.00

Seasonal Espresso Blend
Simple Kaffa
$18.75
Description
Strawberry Sundae is our fruit‑forward house blend that’s creamy, delicious, and juicy, an experience that leaves you longing for more. The cup has the density of ice cream with the intensity of fresh strawberry, creating a dessert‑like profile you won’t forget. Tasting Notes: Strawberry, Chocolate, Vanilla Ice Cream Cup Score: 86.25 ☕ We’ve refined this roast profile to perform beautifully on both filter and espresso, delivering clarity, balance, and sweetness across all brewing methods. TRANSPARENCY REPORT ☠️ Blend ☠️ Roast: Light/Medium ☠️ Brew: Filter/Espresso ☠️ Cup Score: 86.25 ☠️ Tasting notes: Chocolate Strawberry Vanilla Ice Cream ☠️ Whole Bean
More from Pirates of Coffee

ESMERALDA GUABO 8 GEISHA: Panama Natural Climate Control
$65.00

SMOOTHIE: Colombia Anaerobic Honey
$33.00

RUMUDAMO ANAEROBIC WASHED: Sidama Ethiopia
$29.00

BLOOM: Ethiopia Yirgacheffe Washed
$18.00

HUE HUE: Guatemala Washed
$15.00

MELONHEAD: Colombia Nitro Fermentation
$33.00


