
H&S
Colombia La Fortuna Bourbon Aji
Colombia La Fortuna Bourbon Aji is a Colombia, Washed, Bourbon Aji coffee from H&S.
Went OOS:
In stock for ~46d
Details
- Origin
- Colombia
- Process
- Washed
- Variety
- Bourbon Aji
- Producer
- La Fortuna
Available Sizes▾
- 125g — $25.00 ($20.00/100g)
- 250g — $41.00 ($16.40/100g)

Colombia La Fortuna Bourbon Aji
Colombia La Fortuna Bourbon Aji is a Colombia, Washed, Bourbon Aji coffee from H&S.
Went OOS:
In stock for ~46d
Details
- Origin
- Colombia
- Process
- Washed
- Variety
- Bourbon Aji
- Producer
- La Fortuna
Available Sizes
- 125g — $25.00 ($20.00/100g)
- 250g — $41.00 ($16.40/100g)
Similar coffees to this Colombia Washed Bourbon Aji

Colombia Marlon Bolaños Washed Bourbon Aji
Huila, Colombia Washed Bourbon Aji
Helm
$18.50

Filter Roast 250g: Colombia - Pico Alto - Honey Aji x Natural Pink Bourbon
Guacacallo, Colombia Honey x Natural Aji x Pink Bourbon
Talo Coffee
$18.26
![Finca Las Palmas - Washed [Bourbon Aji]](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0967/2720/4177/files/LasPalmasWashedBourbonAji.png?v=1783366333)
Finca Las Palmas - Washed [Bourbon Aji]
Pitalito, Huila, Colombia Washed Bourbon Aji
Mellow Coffee Roasters
$18.77

Colombia Finca Costa Rica Pink Bourbon
Santa María, Huila Washed Pink Bourbon
Vibrant Coffee Roasters
$11.70

Wilder Lazo bourbon aji natural
Huila, Colombia natural bourbon ají
Curious Coffee
$34.00

El Diviso - Aji Bourbon - Thermal Shock Washed Colombia
Colombia Thermal Shock Washed Aji Bourbon
Moxie Coffee Co.
$30.00
Description
Coffee overview A high-intensity Bourbon Aji compliments the Pink Bourbon lot with similarly juicy and intense notes, but the volume is turned up. Additionally, there is more tactile mouthfeel to be found in this cup, and it rushes into the finish unlike the Pink Bourbon. Where the Pink Bourbon complexity is expressed with subtlety in its acidity and florality, this one screams complexity though its sweetness. This is the first Bourbon Aji variety released from H&S, and it is a doozy. Coffee flavor profile Pink lemonade, pomegranate, pineapple. Acidity: tropical Sweetness: complex juicy Balance: leans acidic Finish: short, tropical Brewing evaluation Rest: 40+ days recommended Filter eval day 1: Gabi Standard Recipe of 1:18 - A screaming and loud cup, punctuating complex sweetness, very interesting tactile mouthfeel, and a cacophony of tropical notes. Huge cup. TDS: 1.37 EY: 22.76% We use 60 hardness, 20 buffer water heated to 198F in all of our recipes. Information Farm: La Fortuna Region: Huila Country: Colombia Variety: Bourbon Aji Process: Washed Sourcing: Qima





