
Vibrant Coffee Roasters
Colombia Finca Costa Rica Pink Bourbon
Colombia Finca Costa Rica Pink Bourbon is a Santa María, Huila, Washed, Pink Bourbon coffee from Vibrant Coffee Roasters.
In stock since:
Details
- Origin
- Santa María, Huila
- Process
- Washed
- Variety
- Pink Bourbon
- Producer
- Faver Ninco & family
Available Sizes▾
- 113g — $11.70 ($10.32/100g)
- 283g — $22.00 ($7.76/100g)
- 907g — $60.00 ($6.61/100g)
- 2267g — $140.00 ($6.17/100g)

Colombia Finca Costa Rica Pink Bourbon
Colombia Finca Costa Rica Pink Bourbon is a Santa María, Huila, Washed, Pink Bourbon coffee from Vibrant Coffee Roasters.
In stock since:
Details
- Origin
- Santa María, Huila
- Process
- Washed
- Variety
- Pink Bourbon
- Producer
- Faver Ninco & family
Available Sizes
- 113g — $11.70 ($10.32/100g)
- 283g — $22.00 ($7.76/100g)
- 907g — $60.00 ($6.61/100g)
- 2267g — $140.00 ($6.17/100g)
Similar coffees to this Santa María, Huila Washed Pink Bourbon

Faver Ninco - Pink Bourbon - Washed - Colombia 250g
Santa Maria, Huila Washed Pink Bourbon
Norma Supply Co.
$25.00

Faver Ninco - Pink Bourbon
Colombia, Santa Maria, Huila Washed Pink Bourbon
September
$25.00

Faver Ninco - Santa Maria, Huila, Colombia
Colombia Washed Pink Bourbon
Tandem Coffee Roasters
$20.00
Description
Light Roast - Limited RoastCOLOMBIAThis stellar Pink Bourbon won the Huila Mágico competition in 2023 - need we say more? Sadly that competition hasn’t been run in a few years, but we are confident that if it had been, this coffee would have been up on the podium again. As is the case with all great Pink Bourbons, there is a lot of acidity that is balanced out by a lot of sweetness, with just a little hint of savoriness. We taste juicy heirloom tomato, grapefruit, peach, lemon, and orange blossom in this truly delightful coffee.PRODUCER:Faver Ninco & familyORIGIN:Santa María, HuilaVARIETY:Pink BourbonELEVATION:2,005 maslPROCESS:WashedHARVEST:Spring 2026TASTING:Heirloom tomato & grapefruit, zippy
About Vibrant Coffee Roasters
- Location
- Pennsylvania, US
- Region
- North America
More from Vibrant Coffee Roasters

Kenya Kamwangi AA
$11.70

Ethiopia Laayyoo Natural
$11.70

Ethiopia Guji Mulish
$11.70

Mexico Chiapas Ki-Saya Medium Roast
$11.15

DECAF Colombia El Nevado del Huila
$10.10

Old School Espresso
$10.10