
Heart
Kenya Nyawira AA
Kenya Nyawira AA is a Embu, Fully washed, SL28, SL34 coffee from Heart.
In stock since:
Details
- Origin
- Embu
- Process
- Fully washed
- Variety
- SL28, SL34
Available Sizes▾
- 226g — $23.00 ($10.18/100g)
- 297g — $28.00 ($9.43/100g)
- 453g — $39.00 ($8.61/100g)
- 2267g — $184.00 ($8.12/100g)

Kenya Nyawira AA
Kenya Nyawira AA is a Embu, Fully washed, SL28, SL34 coffee from Heart.
In stock since:
Details
- Origin
- Embu
- Process
- Fully washed
- Variety
- SL28, SL34
Available Sizes
- 226g — $23.00 ($10.18/100g)
- 297g — $28.00 ($9.43/100g)
- 453g — $39.00 ($8.61/100g)
- 2267g — $184.00 ($8.12/100g)
Similar coffees to this Embu Fully washed SL28, SL34

Kii AA
Kenya Washed SL28, SL34, Ruiru 11
Full Court Press
$19.23

Kamavindi Select - Washed Field Blend - Embu, Kenya
Embu, Kenya Washed, Double Fermentation SL 28/34, Batian, Ruiri II
Loveless Coffees
$13.00

Kenya Ndaro-ini AA – Café de spécialité
Kenya Washed SL28, SL34, Batian et Ruiru 11
Chronic.
$22.24

Kenya Kamwangi AA – Café de spécialité
Kenya Washed SL28, Ruiru 11 et Batian
Chronic.
$22.84

Gicherori
Embu Washed SL28, SL34
Obadiah Coffee Roasters
$24.64
Description
Location: Embu Elevation: 1400m Varieties: SL28, SL34 Process: Fully washed FOB cost: $5.83lb / $12.85kg Landed cost: $7.36lb/ $16.22kg *FOB (Free-On-Board) cost is the price we have paid for the coffee once it is ready to ship. This includes what the farmer was paid, the milling, warehousing and transport, as well as any export fees.





