
Huckleberry Roasters
Kenya Mungaria
Kenya Mungaria is a Kenya, Washed, SL-28 coffee from Huckleberry Roasters.
In stock 30+ days
Details
Available Sizes▾
- 340g — $25.00 ($7.35/100g)
- 907g — $54.00 ($5.95/100g)
- 2267g — $130.00 ($5.73/100g)

Kenya Mungaria
Kenya Mungaria is a Kenya, Washed, SL-28 coffee from Huckleberry Roasters.
In stock 30+ days
Details
Available Sizes
- 340g — $25.00 ($7.35/100g)
- 907g — $54.00 ($5.95/100g)
- 2267g — $130.00 ($5.73/100g)
Similar coffees to this Kenya Washed SL-28

Mugaya AA
Kirinyaga Washed SL28, SL34, Ruiru 11, Batian
Dayglow Coffee
$24.80

Kiamugumo
Nyangeni, Kirinyaga, Kenya Washed SL-28, SL-34, Ruiru 11, Batian
Flower Child
$26.50

MOK - Kenya, Mugaya AA, Washed
Kirinyaga, Kenya Washed SL28, SL34, Ruiru 11, Batian
Entropica Coffee
$36.00

Mukangu AB, Kenya - Filter
Murang'a County, Kenya Fully Washed SL28, SL34, Ruiru 11, Batian
Father Carpenter
$19.23

Kenya Mugaya AA
Kirinyaga, Kenya Washed 90%[SL-28, SL-34], Ruiru 11, Batian
Ceto
$15.50

-LowStock-437 Kenya Kii AA
Ngariama, Gichugu, Kirinyaga, Kenya Fully Washed SL34, SL28
Philocoffea
$11.00
Description
Mungaria is a bright, juicy leadoff for Kenya season, back for its fifth year at Huck! Kenyan coffees are truly special. The combination of SL28 and SL34 varieties, clay soil, high altitudes, and meticulous processing can yield coffees that are big and complex in a way that’s uniquely Kenya. The best examples combine zippy acidity, intense fruit, and juiciness in a way that we love. This year’s Mungaria hits that nail on the head for us. In Kenya coffee-speak, a factory is a local cooperative, based around a single washing station, and these factories typically organize themselves into larger farmers cooperative societies (FCS) for export efficiencies, farmer trainings, financing, etc. In this case, 219 farmers deliver their coffee to Mungaria Factory, where it is washed using a single fermentation, and dried slowly on raised beds, without a post-wash soak. Mungaria is part of the larger Aguthi FCS, and while Mungaria is maybe more Huck-famous than world-famous, Aguthi has well-earned international fame. Coffees from fellow Aguthi factory, Thageini, have featured prominently on the World Barista Championship stage, and it’s no coincidence that Mungaria is also delicious. Over the past few years, we’ve been lucky to get to know some of the folks at Mungaria, particularly factory president Pharis Kibilenge and factory secretary Bernard Waigwa. And while we’ve visited the factory in years past, this season was our first chance to visit during harvest and meet some of the farmers behind the coffee. While we’ve been excited about roasting Mungaria for years now, we came back from Kenya this January, even more excited and inspired than before. This year’s Mungaria is a killer start to 2026 Kenyas. With nectarine-like fruitiness, cream soda sweetness and mouthwatering grapefruit and green grape acidity, this might be our favorite Mungaria to date! *** For roasting schedule, shipping, receiving & additional information, please visit out Frequently Asked Questions . And, for a primer on coffee processing, check out our Processing Basics Guide. *** 📸: 1. Mungaria Factory Farmers 2. Mungaria President Pharis Kibilenge, Mungaria Controller Bernard Waigwa, Robert Ndurio 3. Mungaria Factory Origin: Kenya Producer: Aguthi Farmers Cooperative Society, Mungaria Factory Process: Washed
About Huckleberry Roasters
- Location
- Colorado, United States
- Region
- North America
More from Huckleberry Roasters

Uganda Sipi Falls Natural
$25.00

Guatemala Atitlán Aprocafé
$25.00

AWARD TOUR: Colombia Israel Hernandez Gesha
$37.00

Guatemala Don Zabala Microlot
$26.00

Ethiopia Danche
$26.00

Sound & Vision Blend
$19.00