
Huckleberry Roasters
Skeleton Key Decaf
Skeleton Key Decaf is a Colombia, Washed, Sugarcane Decaf coffee from Huckleberry Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Colombia
- Process
- Washed, Sugarcane Decaf
Available Sizes▾
- 340g — $22.25 ($6.54/100g)
- 907g — $48.50 ($5.35/100g)
- 2267g — $116.25 ($5.13/100g)

Skeleton Key Decaf
Skeleton Key Decaf is a Colombia, Washed, Sugarcane Decaf coffee from Huckleberry Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Colombia
- Process
- Washed, Sugarcane Decaf
Available Sizes
- 340g — $22.25 ($6.54/100g)
- 907g — $48.50 ($5.35/100g)
- 2267g — $116.25 ($5.13/100g)
Similar coffees to this Colombia Washed, Sugarcane Decaf

Sugarcane Decaf
Colombia
Chromatic Coffee
$28.99

Decaf
Decaf Huila, Colombia Washed
Sweet Bloom
$20.50

Sugarcane Decaf (Colombia)
Colombia Washed Castillo
Nostos Coffee
$26.53

Colombia Espresso DECAF
Colombia - Cauca, Popayan Sugarcane (Decaf) Castillo, Catimor, Typica, Caturra
HAYB
$9.56

DECAF - Always Sleepy 5LB
Cauca, Tolima, Antioquia and Eje Cafetero Fully Washed, Sugarcane EA Various
Thom Bargen
$125.00

DECAF - Always Sleepy - 300g
Cauca, Tolima, Antioquia and Eje Cafetero Fully Washed, Sugarcane EA Various
Thom Bargen
$20.50
Description
We love coffee for a lot of reasons. We love the flavors of a cup that's been sourced, roasted, and brewed with care, and we love sitting down with friends and a few mugs. Most of the time, we love that subtle kick of caffeine, too. Sometimes though, we like to have a bit of coffee when we're already way too wide awake, so offering a great decaffeinated coffee is important to us at Huckleberry. Skeleton Key is the same decaf coffee that we serve in both of our Huckleberry's cafes, and we're finally bagging it for you to bring home and enjoy after dinner, or whenever you're craving coffee without the jitters. Skeleton Key is a seasonally-rotating coffee chosen for versatility, roasted to work with or without milk, as espresso or brewed coffee. In the past we had roasted Swiss Water Processed or Mountain Water Processed beans for Skeleton Key, but over the past few years a new process, using sugarcane-derived ethyl acetate, has become an increasingly prevalent and chemically-safe alternative. And while water process can only occur at two plants in the world, in large batches, Colombian producers can produce sugarcane decafs in-country, in smaller batches. The current version of Skeleton Key was produced by the Caficauca Cooperative, and sugarcane-decaffeinated by DescafeCol. We taste a tiny bit of raisin and dried cherry fruitiness, and loads of chocolate, caramel, and sweet nuttiness. *** for roasting schedule, shipping, receiving & additional information, please visit out Frequently Asked Questions *** This coffee was subject to a tariff upon import. The higher pricing on this product reflects added tariff costs for both the unroasted coffee and our packaging, while striving to maintain profit margins for wholesale partners who match our retail prices, in their businesses. Origin: Colombia Process: Washed, Sugarcane Decaf
About Huckleberry Roasters
- Location
- Colorado, United States
- Region
- North America
More from Huckleberry Roasters

Uganda Sipi Falls Natural
$25.00

Guatemala Atitlán Aprocafé
$25.00

AWARD TOUR: Colombia Israel Hernandez Gesha
$37.00

Guatemala Don Zabala Microlot
$26.00

Kenya Mungaria
$25.00

Ethiopia Danche
$26.00









