BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!
DECAF - Sugar Cane Process
Australia|Almanac Coffee

Almanac Coffee

$14.75250gIn Stock

DECAF - Sugar Cane Process

DECAF - Sugar Cane Process is a QUINDIO, SUGAR CANE DECAF, CASTILLO coffee from Almanac Coffee.

In stock 30+ days

Buy from Almanac Coffee

Details

Origin
QUINDIO
Process
SUGAR CANE DECAF
Variety
CASTILLO
Available Sizes▾
  • 250g — $14.75 ($5.90/100g)
  • 500g — $29.50 ($5.90/100g)
  • 1000g — $49.17 ($4.92/100g)

Similar coffees to this QUINDIO SUGAR CANE DECAF CASTILLO

Description

PROCESS: SUGAR CANE DECAF REGION: QUINDIO VARIETAL: CASTILLO TASTE: NUTELLA, HAZELNUT, BISCUIT   About: This coffee has a new decaffeination method called sugar cane processing. It starts as the green beans are sent into steam chambers to remove silver skin from the bean. They are then submerged in spring water and once saturated are sent to extractors where the beans have direct contact with Ethyl Acetate which (compound extracted from sugar cane) completely strips the coffee bean from any caffeine. The coffee is then dried in chambers to return it to the same moisture level it was prior to entering the decaffeination process.   Due to only water and sugar cane being used, the bean preserves its inherent origin flavours.

About Almanac Coffee

Location
Queensland, Australia
Region
Asia/Pacific
Currency
AUD
Visit Almanac Coffee →