
Kaffeelix
Guatemala Quetzalito Organic - washed
Guatemala Quetzalito Organic - washed is a San Pedro Necta, Huehuetenango, Washed, Red Bourbon, Red Catuai, Red Caturra coffee from Kaffeelix.
In stock since:
Details
- Origin
- San Pedro Necta, Huehuetenango
- Process
- Washed
- Variety
- Red Bourbon, Red Catuai, Red Caturra
Available Sizes▾
- 250g — $16.98 ($6.79/100g)
- 1000g — $63.15 ($6.31/100g)

Guatemala Quetzalito Organic - washed
Guatemala Quetzalito Organic - washed is a San Pedro Necta, Huehuetenango, Washed, Red Bourbon, Red Catuai, Red Caturra coffee from Kaffeelix.
In stock since:
Details
- Origin
- San Pedro Necta, Huehuetenango
- Process
- Washed
- Variety
- Red Bourbon, Red Catuai, Red Caturra
Available Sizes
- 250g — $16.98 ($6.79/100g)
- 1000g — $63.15 ($6.31/100g)
Similar coffees to this San Pedro Necta, Huehuetenango Washed Red Bourbon, Red Catuai, Red Caturra

Guatemala Ceiba Washed
Huehuetenango Washed
Presta Coffee
$19.00

Las Flores de Cafe
Huehuetenango, Guatemala Washed Caturra/Catuai/Bourbon
Eight Ounce Coffee
$27.99

Guatemala Finca Rosma
Huehuetenango : Washed Bourbon
Kuma Coffee
$25.00

Guatemala | Quetzal
Guatemala Washed Bourbon, Catimor, Caturra, Maragogype, Pache
Quills Coffee
$26.00

Sugar Heist
Guatemala Traditional Washed Bourbon, |, Caturra
Phil & Sebastian
$14.79

Guatemala El Injerto Pacamara Washed
La Libertad, Huehuetenango, Guatemala Washed Pacamara
Klover Coffee
$24.00
Description
Cup profile: dark chocolate, Linzertorte, Marillo, cocoa, almond, pecan Key facts: San Pedro Necta, Huehuetenango Variety: Red Bourbon, Red Catuai, Red Caturra washed, 1400-2000 m About the coffee: Sachertorte or Linzertorte? Opinions differ in the roastery when it comes to this coffee. What we do agree on: an almost "pastry-like" mouthfeel and a great sweetness that makes the cup a balanced overall picture with tender fruit and nut notes. Where does this come from? The coffee cherries grow more slowly at an altitude of over 1500 m above sea level, which results in a particularly high level of fruit sugars (and the corresponding fruity notes, of course) during the longer ripening process. However, it is not only the altitude the cherries are grown at that determines the result in the cup, the soil and climatic conditions also play a major role in the development of the cherries. The result is a great coffee with the typical terroir of the region, which is a worthy successor to our beloved La Labor. About the region: Huehuetenango is one of the three highest non-volcanic growing areas in Guatemala. Dry air from Mexico creates a microclimate here in the mountains that protects the plants from frost and makes cultivation possible in the first place.
More from Kaffeelix

Kenya Gikirima PB - washed
$18.77

Ethiopia Guji Megadu - anaerobic natural
$21.05

Colombia Pink Bourbon - washed
$15.93

Uganda Muki Fruity - natural
$16.02

Ethiopia Gotiti Washed Organic - washed
$17.64

Blend Eins
$11.66
