BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Kafar

Kafar is a specialty coffee roaster based in Poland. BeanHoard tracks current coffees, new releases, and sold-out listings from Kafar.

Top origins
Colombia, Guatemala, Honduras
Common processes
washed, Washed, natural
New in last 30 days
0 (3.3/mo avg)
Newest arrival
2026-08-06
Latest restock
2026-07-28

6 coffees in stock (71 total) — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

KOSTARYKA JHON ALVARADO – anaerobic natural – 1kg
Poland|Kafar

$78.32 · 1000g · $7.83/100g

Details

Origin
Brunca, Costa Rica
Process
anaerobic natural
Variety
Peaberry mix varietal
Producer
Jhon Alvarado
KOSTARYKA JHON ALVARADO – anaerobic natural – 250g
Poland|Kafar

$20.55 · 250g · $8.22/100g

Details

Origin
Brunca, Costa Rica
Process
anaerobic natural
Variety
Peaberry mix varietal
Producer
Jhon Alvarado
KOSTARYKA Tarrazú  – espresso – 1kg
Poland|Kafar

$41.37 · 1000g · $4.14/100g

Details

Origin
Tarrazú, Costa Rica
Process
washed
Variety
Catuai & Caturra
Producer
CoopeTarrazú
KOSTARYKA Tarrazú – espresso – 250g
Poland|Kafar

$11.71 · 250g · $4.68/100g

Details

Origin
Tarrazú, Costa Rica
Process
washed
Variety
Catuai & Caturra
Producer
CoopeTarrazú
KOSTARYKA SENEL CAMPOS – natural – 1kg
Poland|Kafar

$88.72 · 1000g · $8.87/100g

Details

Origin
Brunca, Costa Rica
Process
natural
Variety
Catigua
Producer
Senel and Alan Campos
KOSTARYKA SENEL CAMPOS – natural – 250g
Poland|Kafar

$23.16 · 250g · $9.26/100g

Details

Origin
Brunca, Costa Rica
Process
natural
Variety
Catigua
Producer
Senel and Alan Campos