
Kaffeelix
Ethiopia Goro Organic - natural
Ethiopia Goro Organic - natural is a Natural, 1.900–2.350 m, Natural, 74110 coffee from Kaffeelix.
In stock since:
Available Sizes▾
- 250g — $17.92 ($7.17/100g)
- 1000g — $66.94 ($6.69/100g)

Ethiopia Goro Organic - natural
Ethiopia Goro Organic - natural is a Natural, 1.900–2.350 m, Natural, 74110 coffee from Kaffeelix.
In stock since:
Available Sizes
- 250g — $17.92 ($7.17/100g)
- 1000g — $66.94 ($6.69/100g)
Similar coffees to this Natural, 1.900–2.350 m Natural 74110

Oma: Natural
Bench Maji, Ethiopia Natural Gesha 1931
Eight Ounce Coffee
$39.99

DE MELLO - Ethiopia Abdo
Ethiopia Natural 74110, 74112
Speciality Coffee CA
$19.00

Ethica Coffee Roasters - Israel Degefa - Ethiopia - Natural - Espresso
Ethiopia Natural 74112, 74110
Speciality Coffee CA
$19.00

Echemo
Ethiopia Natural Ethiopian landrace varieties
Frukt Coffee Roasters
$26.17

Ethiopia - Guji Shakiso GR1: Natural, Indigenous varieties
Ethiopia Natural Indigenous Varieties
3fe Coffee
$15.93

Omni /Ethiopia Arbegona Natural 74158 G1
Ethiopia Natural 74158
Islet Coffee Lab
$82.60
Description
Cup profile: dark chocolate, peach, grape, berries, violet, velvety texture Key Facts: Natural, 1.900–2.350 m Varieties: 74110, 74112 Omni-Roast – great for espresso, filter, and everything in between About the coffee: Beautifully balanced and just the right amount of fruity: Felix has found another really lovely lot! Whether you brew it as filter or espresso, somehow there’s always too little in the cup. But that’s the only downside of this coffee! The natural process brings together a lovely interplay of chocolate and fruit notes (including a bright, fruity acidity), a medium-bodied, distinctly velvety mouthfeel, and a round finish that stays with you for quite a while. A strong contender for your next favourite coffee – and not just if you’re a fan of Ethiopian naturals! About the processing: The cherries are first sorted and floated, with unripe cherries being removed as they float to the surface. They are then dried in the shade for one day before being spread out on raised African beds, where they dry for 20–30 days until the desired moisture content is reached.
More from Kaffeelix

Kenya Gikirima PB - washed
$18.77

Ethiopia Guji Megadu - anaerobic natural
$21.05

Colombia Pink Bourbon - washed
$15.93

Guatemala Quetzalito Organic - washed
$16.98

Uganda Muki Fruity - natural
$16.02

Ethiopia Gotiti Washed Organic - washed
$17.64


