
Islet Coffee Lab
Omni /Ethiopia Arbegona Natural 74158 G1
Omni /Ethiopia Arbegona Natural 74158 G1 is a Ethiopia, Natural, 74158 coffee from Islet Coffee Lab.
In stock since:
Available Sizes▾
- 120g — $16.32 ($13.60/100g)
- 500g — $41.81 ($8.36/100g)
- 1000g — $82.60 ($8.26/100g)

Omni /Ethiopia Arbegona Natural 74158 G1
Omni /Ethiopia Arbegona Natural 74158 G1 is a Ethiopia, Natural, 74158 coffee from Islet Coffee Lab.
In stock since:
Available Sizes
- 120g — $16.32 ($13.60/100g)
- 500g — $41.81 ($8.36/100g)
- 1000g — $82.60 ($8.26/100g)
Similar coffees to this Ethiopia Natural 74158

Natural Ethiopia
Sidama, Ethiopia Natural Process G2 Ethiopian Heirloom
Bold Bean Coffee Roasters
$8.50

Ethiopia Hure Natural
Ethiopia - Sidama, Arbegona Natural 74158
Momos Coffee
$16.00

Ethiopia Goro Organic - natural
Natural, 1.900–2.350 m Natural 74110
Kaffeelix
$17.92

DE MELLO - Ethiopia Abdo
Ethiopia Natural 74110, 74112
Speciality Coffee CA
$19.00

Ethiopia Gonjobe 74158 Slow dry natural - 100g
Bensa, Sidama Slow Dry Natural 74158
Ondo Coffee
$20.00

Ethiopia Bochesa 74158 Natural 2026 ToH#1
Ethiopia Natural 74158
GOÛT & CO
$2.80
Description
COUNTRY/ Ethiopia ALTITUDE/ 2440masl VAEIETY/ 74158 PRODUCER/ Tsegaye Hagos PROCESSING/ Natural ROASTING/ Omni (for both Espresso and Filter) CUPPING NOTES/ Black Plum | Dark Chocolate | Mixed Berries | Arbegona is one of the well-known coffee growing areas in Sidama. The area has received international recognition, including **1st Place at Taste of Harvest Ethiopia 2019** * while a coffee from the area went on to win **1st Place at Cup of Excellence Ethiopia 2020**, scoring around **90.23**. Weight/ 120g/500g/1000g
More from Islet Coffee Lab

Costa Rica Don Eli x Tetsu Kasuya "Aki"
$26.51

Omni / Colombia Los Nogales Typica EA Decaf
$21.42

Colombia SL28 Yeast Natural
$26.51

Omni / Chaotic Honey
$37.99

Ethiopia Project Origin Diamond 0425 CM Washed
$23.96

Panama Iris Estate Ambrosia Geisha
$31.61

