
Tandem Coffee Roasters
Shoondhisa Natural - Ethiopia
Shoondhisa Natural - Ethiopia is a Ethiopia, Natural, Gibrinna 74110, Serto 74112 coffee from Tandem Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Available Sizes▾
- 226g — $18.00 ($7.96/100g)
- 226g — $19.00 ($8.41/100g)
- 340g — $26.00 ($7.65/100g)
- 340g — $27.00 ($7.94/100g)
- 907g — $59.00 ($6.50/100g)
- 907g — $60.00 ($6.62/100g)
- 2267g — $130.00 ($5.73/100g)
- 2267g — $131.00 ($5.78/100g)

Shoondhisa Natural - Ethiopia
Shoondhisa Natural - Ethiopia is a Ethiopia, Natural, Gibrinna 74110, Serto 74112 coffee from Tandem Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Available Sizes
- 226g — $18.00 ($7.96/100g)
- 226g — $19.00 ($8.41/100g)
- 340g — $26.00 ($7.65/100g)
- 340g — $27.00 ($7.94/100g)
- 907g — $59.00 ($6.50/100g)
- 907g — $60.00 ($6.62/100g)
- 2267g — $130.00 ($5.73/100g)
- 2267g — $131.00 ($5.78/100g)
Similar coffees to this Ethiopia Natural Gibrinna 74110, Serto 74112

Shoondhisa Natural Process 2024
Guji Zone, Ethiopia Natural JARC Selections
Passenger
$21.00

Ethiopia, Shoondhisa
Shoondhisa, Ethiopia Natural Gibirinna 74110 & Serto 74112
Kiss the Hippo Coffee
$17.00

Shoondhisa: Natural 1kg
Guji, Ethiopia Natural Gibirinna 74110/Serto 74112
Eight Ounce Coffee
$79.99

Shoondhisa: Natural
Guji, Ethiopia Natural Gibirinna 74110/Serto 74112
Eight Ounce Coffee
$22.99

ETHIOPIA Shoondhisa
Shakiso, Guji Natural Gibirinna 74110, Serto 74112
Four Letter Word Coffee
$25.00

Shoondhisa : Feature
Ethiopia Natural Gibirinna 74110 & Serto 74112
Zennor Coffee
$16.58
Description
We don’t carry too many naturally processed coffees, but Shoondhisa from Ture Waji and his family’s company, Sookoo, has been a staple at Tandem for years. This dry-processed lot is composed of coffee from 35 producers in the sub-kebele of Shoondhisa, most of whom grow coffee on small plots or in their gardens within fully or semi-forested systems. They deliver their cherry to the nearby Suke Station, one of several drying stations owned and operated by Ture and Sookoo across Guji. This particular lot offers a somewhat understated version of a natural Ethiopian profile, with plenty of jammy fruit and syrupy sweetness balanced by florals, subtle citrus, and milk chocolate depth.
About Tandem Coffee Roasters
- Location
- Maine, United States
- Region
- North America
More from Tandem Coffee Roasters

Alejandrina Maytan - Peru
$29.00

Kambarare - Kenya
$21.00

Hamasho Borena - Ethiopia
$23.00

Tima - Guji, Ethiopia
$26.00

Kivanga - Kenya
$20.00

La Piramide - Colombia
$24.00



