
Klatch Coffee
Organic Decaf Peru Cecanor Fair Trade Select Water Process
Organic Decaf Peru Cecanor Fair Trade Select Water Process is a Peru, Select Water Process coffee from Klatch Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Peru
- Process
- Select Water Process
Available Sizes▾
- 310g — $24.95 ($8.05/100g)
- 907g — $59.95 ($6.61/100g)
- 2267g — $129.95 ($5.73/100g)

Organic Decaf Peru Cecanor Fair Trade Select Water Process
Organic Decaf Peru Cecanor Fair Trade Select Water Process is a Peru, Select Water Process coffee from Klatch Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Peru
- Process
- Select Water Process
Available Sizes
- 310g — $24.95 ($8.05/100g)
- 907g — $59.95 ($6.61/100g)
- 2267g — $129.95 ($5.73/100g)
Similar coffees to this Peru Select Water Process

Decaf Peru Norandino Fair Trade Organic
Piura, Amazonas, Cajamarca, and San Martin, Peru Washed, Swiss Water Decaffeinated
Equator Coffees
$21.00

Decaf Peru Cajamarca
Peru Washed
Talking Crow Coffee Roasters
$23.75

Peru, Negrisa Organic Decaf
Negrisa Organic Decaf, Peru Washed, Mountain Water Process Field Blend
Kiss the Hippo Coffee
$15.00

Organic Star Valley Decaf
Peru
Wonderstate Coffee
$20.00

Organic Decaf
Jaén, Cajamarca, Peru Swiss Water Process Catimor, Catuai, Pache, Typica
Red Rooster Coffee
$22.50

Decaf Organic Fairtrade (decaffeinated)
omni roast Natural mixed varieties
Kaffeelix
$13.74
Description
Experience the exceptional with our Organic Decaf Peru Cecanor — a Fair Trade, Select Water Process standout! Grown in the clay-loam soils of Cajamarca, Amazonas, and Lambayeque, Peru, this remarkable decaf is fully washed and sun-dried, offering comforting notes of honey, chocolate and silky caramel. Each sip is cozy yet luxurious, with a smooth, beautifully structured profile. A rich, creamy body and a touch of gentle acidity create a perfectly balanced cup from start to finish. Enjoy all the flavor, none of the caffeine — and every bit of the excitement.
More from Klatch Coffee

Costa Rica Rivense Finca El Mango Honey
$24.95

El Salvador Las Mercedes Orange Bourbon Anaerobic Natural
$19.95

Panama Don Julian Geisha Natural
$39.95

Panama Altieri Rola Catuai Natural
$29.95

El Salvador Las Mercedes Pepinal 1
$22.95

El Salvador Las Mercedes Pacamara Black Honey
$19.95










