
Good Life Coffee
Cascadia – Swiss Water Decaf
Cascadia – Swiss Water Decaf is a Ethiopia coffee from Good Life Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Ethiopia
Available Sizes▾
- 250g — $21.15 ($8.46/100g)
- 1000g — $57.03 ($5.70/100g)

Cascadia – Swiss Water Decaf
Cascadia – Swiss Water Decaf is a Ethiopia coffee from Good Life Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Ethiopia
Available Sizes
- 250g — $21.15 ($8.46/100g)
- 1000g — $57.03 ($5.70/100g)
Similar coffees across all roasters

Organic Decaf Peru Cecanor Fair Trade Select Water Process
Peru Select Water Process
Klatch Coffee
$24.95

Organic Decaf Espresso
Swiss Water
Klatch Coffee
$24.95

Decaf Peru Cajamarca
Peru Washed
Talking Crow Coffee Roasters
$23.75

Decaf Peru Norandino Fair Trade Organic
Piura, Amazonas, Cajamarca, and San Martin, Peru Washed, Swiss Water Decaffeinated
Equator Coffees
$21.00

Decaf Ethiopia Sidamo
Ethiopia Natural, sundried on raised beds
Talking Crow Coffee Roasters
$23.00

DECAF: SWISS WATER - National Award Winner
Tradition Coffee Roasters
$25.00
Description
BEHIND THE CUP Because Swiss Water Decaf is all about using no chemicals in the decaffeination process, it makes sense to have no chemicals at all in the entire production chain. Hence Cascadia our quality organic certified decaf coffee! Cascadia blend components A fully washed, fairtrade and organic certified coffee produced by the COAGRISCAL cooperative in Copan, Guatemala. A fully washed, fairtrade and organic certified coffee produced by the APRYSA cooperative in San Nicolas, Rodriguez de Mendoza, Amazonas region in northern Peru. A wet-hulled, fairtrade and organic certified coffee produced by Koperasi Buana Mandiri on the island of Sumatra, Indonesia. A fully washed, fairtrade and organic certified coffee produced by the Yirgacheffe Coffee Farmers Cooperative Union in Yirgacheffe, Ethiopia The Honduran and Indonesian coffees carry the blend and give it a rich body and sweetness. The coffee from Peru provides the balance and soft middle tones. The Yirgacheffe coffee give the Cascadia blend its fruity notes. These four coffees together give a perfectly balanced and rich coffee that you know you're going to enjoy. TASTING NOTES: Nobody really wants to chew on velvet, but how else to describe this? Yes, there's juicy rhubarb here, along with a note of red plum and stone fruits. But it's all about the silky, velvety mouthfeel. And that's a good thing. Cascadia is a Great Taste Award winner that is 100% organically farmed, ethically sourced, and fully traceable. Cascadia is also a sustainable Carbon-Negative coffee, so you can feel good about a healthier, happier planet with GOOD LIFE. Cascadia is always shipped on the day it's roasted and delivered first-class to guarantee you the freshest flavour possible.










