
Talking Crow Coffee Roasters
Decaf Peru Cajamarca
Decaf Peru Cajamarca is a Peru, Washed coffee from Talking Crow Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Available Sizes▾
- 340g — $23.75 ($6.99/100g)
- 907g — $63.00 ($6.95/100g)
- 2267g — $158.00 ($6.97/100g)

Decaf Peru Cajamarca
Decaf Peru Cajamarca is a Peru, Washed coffee from Talking Crow Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Available Sizes
- 340g — $23.75 ($6.99/100g)
- 907g — $63.00 ($6.95/100g)
- 2267g — $158.00 ($6.97/100g)
Similar coffees to this Peru Washed

Decaf Peru Norandino Fair Trade Organic
Piura, Amazonas, Cajamarca, and San Martin, Peru Washed, Swiss Water Decaffeinated
Equator Coffees
$21.00

Organic Decaf Peru Cecanor Fair Trade Select Water Process
Peru Select Water Process
Klatch Coffee
$24.95

Organic Decaf
Jaén, Cajamarca, Peru Swiss Water Process Catimor, Catuai, Pache, Typica
Red Rooster Coffee
$22.50

Peru, Negrisa Organic Decaf
Negrisa Organic Decaf, Peru Washed, Mountain Water Process Field Blend
Kiss the Hippo Coffee
$15.00

Decaf
Cauca, Colombia Swiss Water Process
Elixr Coffee
$18.00

MONOGRAM - Popayan Decaf
Colombia Swiss Water Decaf Castillo/Catimor/Caturra
Speciality Coffee CA
$19.00
Description
Peru is the 9th largest producer of coffee in the world. It is also one of the leading producers of organic and Fair-Trade certified coffees. The exceptional altitude of the Andes Mountains and ample shade of its forests provide an ideal environment for the cultivation of Arabica coffee. This coffee is Fair Trade Organic. Swiss Water Process Decaf Acidity: Medium/Balanced Aroma: Toffee Body: Medium Milling Process: Washed Tasting Notes: Mango, Orange, Nougat, Cocoa Special Features: Grade 1, Fair Trade Organic The growing altitude: 1250 - 1700 meters above sea level. The varietals are Bourbon, Catimor, Caturra, Mundo Novo, Pache, and Typica. The harvest period is August - October. How Swiss Water Process decaf works →
About Talking Crow Coffee Roasters
- Location
- Arkansas, United States
- Region
- North America
More from Talking Crow Coffee Roasters

Decaf Mexico Chiapas
$23.00

Decaf Ethiopia Sidamo
$23.00

Decaf Colombia Huila
$24.00

Regular Brazil Cerrado
$21.00

Regular Honduras Comayagua
$21.50

Regular Colombia Huila Supremo
$23.50








