
Perc Coffee
Decaf Colombia Huila
Decaf Colombia Huila is a Colombia, Huila, EA Sugarcane, Castillo, Caturra coffee from Perc Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Colombia, Huila
- Process
- EA Sugarcane
- Variety
- Castillo, Caturra
Available Sizes▾
- 113g — $11.50 ($10.18/100g)
- 368g — $23.00 ($6.25/100g)
- 907g — $53.00 ($5.84/100g)
- 2267g — $105.00 ($4.63/100g)

Decaf Colombia Huila
Decaf Colombia Huila is a Colombia, Huila, EA Sugarcane, Castillo, Caturra coffee from Perc Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Colombia, Huila
- Process
- EA Sugarcane
- Variety
- Castillo, Caturra
Available Sizes
- 113g — $11.50 ($10.18/100g)
- 368g — $23.00 ($6.25/100g)
- 907g — $53.00 ($5.84/100g)
- 2267g — $105.00 ($4.63/100g)
Similar coffees to this Colombia, Huila EA Sugarcane Castillo, Caturra

DECAF Colombia El Nevado del Huila
Huila Fully washed, Sugarcane (EA) Decaffeination Castillo, Colombia, Caturra
Vibrant Coffee Roasters
$10.10

Colombia Espresso DECAF
Colombia - Cauca, Popayan Sugarcane (Decaf) Castillo, Catimor, Typica, Caturra
HAYB
$9.56

Decaf de Huila
Huila, Colombia Washed; EA "Sugar-cane" Processed Castillo, Caturra, Colombia
Regalia Coffee
$26.00

Decaf Cadefihuila Medium, Colombia
Colombia, Huila Washed Castillo, Colombia, Caturra, Cenicafe
George Howell Coffee
$22.00

Decaf
Colombia Natural
Driftaway Coffee
$16.00

Decaf Colombia Huila Fortune
San Agustín, Suaza & La Plata, Huila Washed & Swiss Water Caturra, Castillo, Variead Colombia, Pink Bourbon
Resident Coffee Roasters
$21.00
Description
THAT STURDY AND BALANCED DECAF YOU NEED! We only source one decaf per season, so we want to make sure it really cooks, like Marty McFly playing a Chuck Berry classic. Look for a balanced cup with smooth notes of vanilla, toffee, chocolate, and none of the catawampus of those edgy caff coffees. If you want a coffee that’ll make you more like Steve Guttenberg and less like Bobcat Goldthwait, this one is your jam.















