
Sightglass Coffee
Blueboon
Blueboon is a Central America, East Africa, Washed, Blended coffee from Sightglass Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Central America, East Africa
- Process
- Washed
- Variety
- Blended
Available Sizes▾
- 340g — $21.00 ($6.18/100g)
- 907g — $53.25 ($5.87/100g)
- 2267g — $126.00 ($5.56/100g)

Blueboon
Blueboon is a Central America, East Africa, Washed, Blended coffee from Sightglass Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Central America, East Africa
- Process
- Washed
- Variety
- Blended
Available Sizes
- 340g — $21.00 ($6.18/100g)
- 907g — $53.25 ($5.87/100g)
- 2267g — $126.00 ($5.56/100g)
Similar coffees to this Central America, East Africa Washed Blended

Everything
Light Roast Various
Bluebird Coffee Roastery
$15.19

Coffee The Forest
Ethiopia, Colombia Washed Blend
Terres de Café
$60.19

Coffee The Forest
Ethiopia, Colombia Washed Blend
Terres de Café
$16.73

Classic Blend
Iowa Coffee Roasters
$10.00

Good Vibes
50% Nariño, Colombia; 50% Minas Gerais, Brazil Washed mixed
Vibrant Coffee Roasters
$9.50

S.O. Blend
Colombia, Brazil, & Ethiopia Washed & Natural Regionally Dependent
Coava Coffee Roasters
$20.00
Description
Roast Level: Light-Medium Roast Origin: Central America, East Africa Variety / Processing: Blended / Washed Growing Altitude: Varying meters above sea level
About Sightglass Coffee
- Location
- California, United States
- Region
- North America
More from Sightglass Coffee

Kenya, Kiangoi AA, Kirinyaga
$28.50

Costa Rica, Aquiares Estate Red Honey, Diego Robelo
$28.00

Honduras, Nueva Esperanza, David Muñoz
$28.00

Mexico, Rancho La Perla, Antonia Fuentes
$28.00

Colombia, Finca Alcatraz, Wilfredo Ule Vargas, Pink Bourbon
$28.00

Ethiopia, Worka Chelbessa, Yirgacheffe, Organic
$28.00







