
LiLo Coffee Roasters
MEXICO DECAF
MEXICO DECAF is a Mexico - Chiapas Angel Albino Corzo, Mountain water, Arabica coffee from LiLo Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Mexico - Chiapas Angel Albino Corzo
- Process
- Mountain water
- Variety
- Arabica
- Producer
- El Triunfo environmental preservation group
Available Sizes▾
- 50g — $4.78 ($9.56/100g)
- 100g — $7.65 ($7.65/100g)
- 200g — $14.02 ($7.01/100g)
- 300g — $21.04 ($7.01/100g)

MEXICO DECAF
MEXICO DECAF is a Mexico - Chiapas Angel Albino Corzo, Mountain water, Arabica coffee from LiLo Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Mexico - Chiapas Angel Albino Corzo
- Process
- Mountain water
- Variety
- Arabica
- Producer
- El Triunfo environmental preservation group
Available Sizes
- 50g — $4.78 ($9.56/100g)
- 100g — $7.65 ($7.65/100g)
- 200g — $14.02 ($7.01/100g)
- 300g — $21.04 ($7.01/100g)
Similar coffees to this Mexico - Chiapas Angel Albino Corzo Mountain water Arabica

Mexico Decaf
Chiapas, Mexico MWP Decaf Typica/Bourbon/Caturra
Eight Ounce Coffee
$17.99

Decaf
Mexico Washed & Mountain Water Various
Horsham Coffee Roaster
$11.94

Decaf Mexico
Mexico washed Typica, Bourbon, Caturra (organic certified)
Rabbit Hole Roasters
$14.12

Decaf Mexico Light
Mexico washed Typica, Bourbon, Caturra (organic certified)
Rabbit Hole Roasters
$14.12

Decaf Mexico Chiapas
Mexico Fully washed
Talking Crow Coffee Roasters
$23.00

Mountain Water DECAF - Honduras Specialty coffee
Lempira Washed Red Catauí
Panther Coffee
$22.00
Description
【Cupping comment】 ① Savory nut flavor ② Chocolate close to fresh cacao ③ Fruity butter 【Origin】Mexico 【Region】Chiapas Angel Albino Corzo 【Farm】El Triunfo environmental preservation group 【Variety】Arabica 【Process】 Mountain water 【Roast Level】 4 Medium roast 【Flavor】 hazelnut・butter・chocolate 【Category】 クラシックな定番 (Classic - Standard) A pursuit of traditional simplicity and undeniable deliciousness defines our standard classic blends. Enjoy the timeless flavors that provide a soothing moment of comfort whenever you need it. 【From Barista】 This coffee offers a rich aroma of nuts, followed by the luxurious taste of fresh cocoa that spreads throughout the mouth. The addition of fruity butter enhances the depth and richness, creating a delightful and indulgent experience. 【from Roaster】 Like a child with twinkle eyes playing hard in the sandbox, covered all over in mud, makes you want to take your time to nurture and protect him. A mountain water process that produces caffeine-free coffee without the use of any chemicals. It removes 99.9% of caffeine using only natural water from the highest mountain range in Mexico. It's so clean and silky that you don't even know it's a decaf. The sweetness of honey lasts a long time, and you can feel the citrus acid cleanly. 【Recommended brewing method】 Espresso・V60・Melitta・Kinto We ship coffee beans within 7 days of roasting. About the beans, stickers and flavor illustrations that arrive この豆についての詳細はこちらをご覧ください。 💡Barista's recommended recipe この投稿をInstagramで見る LiLo Coffee Life(@lilocoffeelife)がシェアした投稿
About LiLo Coffee Roasters
- Location
- Osaka, Japan
- Region
- Asia/Pacific
- Currency
- JPY
More from LiLo Coffee Roasters

GUATEMALA Cascada Encantada Fredy Morales Jr. Geisha Pacamara Fermentation Washed
$10.52

KENYA Chorongi AA Washed
$4.78

COLOMBIA San Rafael Watermelon Risaralda Pereira Yeast Fermentation Washed
$7.65

ETHIOPIA Niguse Gemeda Silinga Natural
$6.69

ETHIOPIA Morke Niguse Gemeda Natural
$6.69

ETHIOPIA Niguse Gemeda Chire Washed
$6.69

![Déca [El Sueño]](https://tanat.coffee/wp-content/uploads/2025/02/PAQUETWEB_DECA.png)


![● 【送料無料】 メキシコ デカフェ(Mexico Decaf) [C]](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0430/3755/6896/products/4993199678302c1.jpg?v=1760945487)
