
LiLo Coffee Roasters
ETHIOPIA Niguse Gemeda Karamo Anaerobic Fermentation Natural
ETHIOPIA Niguse Gemeda Karamo Anaerobic Fermentation Natural is a Ethiopia - Hayisa Village, Karamo Kebele, Bure Woreda, Sidama, Anaerobic Fermentation Natural, 74158 coffee from LiLo Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Ethiopia - Hayisa Village, Karamo Kebele, Bure Woreda, Sidama
- Process
- Anaerobic Fermentation Natural
- Variety
- 74158
- Producer
- Karamo Washing Station / Niguse Gemeda Mude
Available Sizes▾
- 150g — $28.68 ($19.12/100g)
- 200g — $28.68 ($14.34/100g)

ETHIOPIA Niguse Gemeda Karamo Anaerobic Fermentation Natural
ETHIOPIA Niguse Gemeda Karamo Anaerobic Fermentation Natural is a Ethiopia - Hayisa Village, Karamo Kebele, Bure Woreda, Sidama, Anaerobic Fermentation Natural, 74158 coffee from LiLo Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Ethiopia - Hayisa Village, Karamo Kebele, Bure Woreda, Sidama
- Process
- Anaerobic Fermentation Natural
- Variety
- 74158
- Producer
- Karamo Washing Station / Niguse Gemeda Mude
Available Sizes
- 150g — $28.68 ($19.12/100g)
- 200g — $28.68 ($14.34/100g)
Similar coffees to this Anaerobic Fermentation Natural 74158

DE MELLO - Ethiopia Abdo
Ethiopia Natural 74110, 74112
Speciality Coffee CA
$19.00

Ethiopia Sidema Nigusse Gemeda
Ethiopia Washed 74158
Glitch Coffee & Roasters
$20.00

Kaffeelix - Lalesa
Ethiopia Anaerobic Natural Heirloom
Speciality Coffee CA
$24.00

nigusse gemeda morke
bura morke village, sidama, ethiopia slow dry natural 74158
Walnuts Coffee
$25.00

Ethiopia Suke Werekata
Ethiopia, Uraga Advanced Natural Landrace
Perc Coffee
$15.00

Mulugeta Anaerobic, 200g
Sidama, Ethiopia Anaerobic natural 74-158 Kurume
Coffee Collective
$20.70
Description
【Cupping Comment】 ① A refreshing muscat flavor that spreads gently, accompanied by the aroma of white flowers. ② The tartness and sweetness of red grapes and raspberries keep bubbling up. ③ A syrupy, smooth sweetness lingers endlessly. 【Origin】 Ethiopia 【Region】 Hayisa Village, Karamo Kebele, Bure Woreda, Sidama 【Farm】 Karamo Washing Station / Niguse Gemeda Mude 【Altitude 】2320-2380m 【Variety】74158 【Process】 Anaerobic Fermentation Natural 【Roast Level】 1 Light Roast 【Flavor】 muscat, white flower, red grape, raspberry, starch syrup Category】 トップ生産者 (Leading Producer) Experience the pinnacle of quality with coffee beans sourced directly from the world's leading producers. Delight in the captivating flavors crafted with the passion and precision of top-tier growers. 【Start date of handling】 2025 We ship coffee beans within 7 days of roasting. About the beans, stickers and flavor illustrations that arrive
About LiLo Coffee Roasters
- Location
- Osaka, Japan
- Region
- Asia/Pacific
- Currency
- JPY
More from LiLo Coffee Roasters

GUATEMALA Cascada Encantada Fredy Morales Jr. Geisha Pacamara Fermentation Washed
$10.52

KENYA Chorongi AA Washed
$4.78

COLOMBIA San Rafael Watermelon Risaralda Pereira Yeast Fermentation Washed
$7.65

ETHIOPIA Niguse Gemeda Silinga Natural
$6.69

ETHIOPIA Morke Niguse Gemeda Natural
$6.69

ETHIOPIA Niguse Gemeda Chire Washed
$6.69
