
LiLo Coffee Roasters
INDONESIA Kerinci Mountain Mandheling Direct Fire Roasting
INDONESIA Kerinci Mountain Mandheling Direct Fire Roasting is a Indonesia - Kerinci Mountain, Sumatra, Sumatra Process, Sigarar Utang, Ateng, Andungsari coffee from LiLo Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Indonesia - Kerinci Mountain, Sumatra
- Process
- Sumatra Process
- Variety
- Sigarar Utang, Ateng, Andungsari
Available Sizes▾
- 50g — $4.78 ($9.56/100g)
- 100g — $7.65 ($7.65/100g)
- 200g — $14.02 ($7.01/100g)
- 300g — $21.04 ($7.01/100g)

INDONESIA Kerinci Mountain Mandheling Direct Fire Roasting
INDONESIA Kerinci Mountain Mandheling Direct Fire Roasting is a Indonesia - Kerinci Mountain, Sumatra, Sumatra Process, Sigarar Utang, Ateng, Andungsari coffee from LiLo Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Indonesia - Kerinci Mountain, Sumatra
- Process
- Sumatra Process
- Variety
- Sigarar Utang, Ateng, Andungsari
Available Sizes
- 50g — $4.78 ($9.56/100g)
- 100g — $7.65 ($7.65/100g)
- 200g — $14.02 ($7.01/100g)
- 300g — $21.04 ($7.01/100g)
Similar coffees to this Indonesia - Kerinci Mountain, Sumatra Sumatra Process Sigarar Utang, Ateng, Andungsari

Dark Sumatra
Indonesia
Caffe Lusso
$22.00

SUMATRA: Indonesia Washed
Northern Sumatra Washed Heirloom
Pirates of Coffee
$15.00

DE MELLO - Indonesia Mt. Ijen
Indonesia Natural Komasti ,Andungsari, Bourbon, Kartika
Speciality Coffee CA
$18.00

Sumatra - Harimau Tiger
Sumatra
Iowa Coffee Roasters
$10.50
![● 【送料無料】 インドネシア ゴールド トップ マンデリン(Indonesia Gold Top Mandheling)[C]](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0430/3755/6896/products/4993199678265c1.jpg?v=1760945508)
● 【送料無料】 インドネシア ゴールド トップ マンデリン(Indonesia Gold Top Mandheling)[C]
Indonesia Sumatra Typica
Takamura Coffee Roasters
$12.05

Indonesia - Asman Gayo
Indonesia Natural Ateng, Bor Bor, Catimor and Timor
da Matteo
$244.63
Description
【Cupping comment】 ①Complex flavours with earthy and herbal notes. ②Slightly powerful orange and caramel aroma. ③Bittersweet milk and dark chocolate with a rich, buttery aftertaste. 【Origin】 Indonesia 【Region】 Kerinci Mountain, Sumatra 【Altitude】 1300-1650m 【Variety】Sigarar Utang, Ateng, Andungsari 【Process】 Sumatra Process 【Roast Level】5 Dark roast 【Flavor】 herb、orange、caramel、milk chocolate、dark chocolate、butter 【Category】 クラシックな定番 (Classic - Standard) A pursuit of traditional simplicity and undeniable deliciousness defines our standard classic blends. Enjoy the timeless flavors that provide a soothing moment of comfort whenever you need it. 【From Barista】 This coffee has a heavy body that reminds one of the earth, and at the same time, it has a herbal aroma. The coffee leaves a chocolate and slightly buttery sweetness after drinking, and when the temperature drops a little, orange flavors can also be detected. 【Recommended brewing method】 Espresso・V60・AeroPress We ship coffee beans within 7 days of roasting. About the beans, stickers and flavor illustrations that arrive
About LiLo Coffee Roasters
- Location
- Osaka, Japan
- Region
- Asia/Pacific
- Currency
- JPY
More from LiLo Coffee Roasters

GUATEMALA Cascada Encantada Fredy Morales Jr. Geisha Pacamara Fermentation Washed
$10.52

KENYA Chorongi AA Washed
$4.78

COLOMBIA San Rafael Watermelon Risaralda Pereira Yeast Fermentation Washed
$7.65

ETHIOPIA Niguse Gemeda Silinga Natural
$6.69

ETHIOPIA Morke Niguse Gemeda Natural
$6.69

ETHIOPIA Niguse Gemeda Chire Washed
$6.69




