BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!
Condor Decaf, Colombia
USA|Little Waves Coffee Roasters

Little Waves Coffee Roasters

$20.75340gIn Stock

Condor Decaf, Colombia

Condor Decaf, Colombia is a Tolima, Colombia, Sugarcane Ethyl Acetate Decaffeination, Red & Yellow Caturra coffee from Little Waves Coffee Roasters.

In stock 30+ days

Buy from Little Waves Coffee Roasters

Details

Origin
Tolima, Colombia
Process
Sugarcane Ethyl Acetate Decaffeination
Variety
Red & Yellow Caturra
Producer
Elias & Shady Bayter
Available Sizes▾
  • 340g — $20.75 ($6.10/100g)
  • 907g — $41.50 ($4.58/100g)
  • 2267g — $103.75 ($4.58/100g)

Similar coffees across all roasters

Description

Recommended Brew Ratios: Espresso: 1:2 - 1:2.1 (17.5-18g in, 35-38g out, 25-28 seconds) Filter: 1:16.0 Batch Brew: 1:16.0 Region: Tolima, Colombia Producers: Elias & Shady Bayter Process: Sugarcane Ethyl Acetate Decaffeination Variety: Red & Yellow Caturra Altitude: 1,450 MASL Tasting Notes: stonefruit, molasses, with a nutty aftertaste   We love to get decafs from this wonderful country. They never disappoint! This particular decaf is a flagship coffee for Martha and her two sons at El Vergel Estate, produced for over a decade this family has been able to create a blend between traditional processing and modern touch with their special fermentations to develop fruity flavors in the cup. The caffeine extraction begins in circular containers with a combination of water and ethyl acetate where the coffee is immersed several times until the caffeine level drops to 0.1% (in other words it is 99.9% caffeine free). The Bayter family  started to work with experimental coffee in a way that they could create and share the technology that would help to improve the quality of life of the families that work together with them in their project El Vergel Estate.    *If you would like this coffee ground, please specify brew method in comments.

About Little Waves Coffee Roasters

Location
North Carolina, United States
Region
North America
Visit Little Waves Coffee Roasters →