Hatch Crafted Coffee
El Vergel Condor Washed Decaf
El Vergel Condor Washed Decaf is a Tolima, Colombia, Washed EA Decaf, Red and Yellow Caturra coffee from Hatch Crafted Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Tolima, Colombia
- Process
- Washed EA Decaf
- Variety
- Red and Yellow Caturra
- Producer
- El Vergel
Available Sizes▾
- 300g — $18.35 ($6.12/100g)
- 2000g — $105.89 ($5.29/100g)
El Vergel Condor Washed Decaf
El Vergel Condor Washed Decaf is a Tolima, Colombia, Washed EA Decaf, Red and Yellow Caturra coffee from Hatch Crafted Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Tolima, Colombia
- Process
- Washed EA Decaf
- Variety
- Red and Yellow Caturra
- Producer
- El Vergel
Available Sizes
- 300g — $18.35 ($6.12/100g)
- 2000g — $105.89 ($5.29/100g)
Similar coffees to this Tolima, Colombia Washed EA Decaf Red and Yellow Caturra

Condor Decaf, Colombia
Tolima, Colombia Sugarcane Ethyl Acetate Decaffeination Red & Yellow Caturra
Little Waves Coffee Roasters
$20.75

Decaf Colombian Coffee – El Vergel Estate
Colombia, Tolima Red & Yellow Caturra
Presta Coffee
$20.00

El Vergel Decaf
Tolima Natural + EA Sugarcane Red and Yellow Caturra
Manhattan
$15.96

Decaf
Colombia, Tolima Sugar Cane Decaffeination Caturra
Rum Baba Coffeeroasters
$12.65

Decaf
Colombia, Tolima Sugar Cane Decaffeination Caturra
Rum Baba Coffeeroasters
$12.65

El Vergel Decaf
Tolima, Colombia EA Decaf Red & Yellow Caturra
Eight Ounce Coffee
$22.99
Description
If you really must have decaf... then it should be delicious! :P This decaf is a Red and Yellow Caturra, from La Roma in Tolima, Colombia - part of El Vergel's Partner Series. The Sugar Cane Process originates in Colombia where sugar cane grows in abundance. As molasses is a key byproduct in sugar production it is ideal to be fermented to make ethanol alcohol due to its abundance. The ethanol is combined with acetic acid (vinegar), to create the solvent ethyl acetate (E.A.) which is a compound that naturally occurs in wine, beer, fruit, and vegetables. The coffee beans are steamed or soaked in water to help release caffeine from the seed structure. Afterwards the coffee undergoes an E.A. wash, which dissolves the caffeine. Finally, the seeds are cleaned with water again and then dried to a stable moisture level. We find this process results in a decaf coffee with a lovely, clean, and sweet flavour! 300g Origin: Tolima, Colombia Producer: El Vergel Varieties: Red and Yellow Caturra Process: Washed EA Decaf Elevation: 1400 masl Harvest: 2025 Recommended Brew: Filter, Modern Espresso Reminds us of: Plum, Raisin, Brown Sugar
More from Hatch Crafted Coffee
Alo Coffee Murgo Yellow Honey
$25.41
Gachatha AB Washed
$23.30
Santamaria Estate Geisha Natural L58
$48.00
El Paraiso Lychee Castillo
$22.59
Fredesvinda Estela Yellow Caturra Washed
$22.59
El Paraiso Pink Bourbon Washed
$24.71





