
Archers Coffee
Colombia - Condor, Decaf
Colombia - Condor, Decaf is a Piedra Grande, Tolima, EA Sugarcane, Caturra coffee from Archers Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Piedra Grande, Tolima
- Process
- EA Sugarcane
- Variety
- Caturra
- Producer
- Elias & Shady Bayter
Available Sizes▾
- 250g — $17.70 ($7.08/100g)
- 1000g — $44.93 ($4.49/100g)

Colombia - Condor, Decaf
Colombia - Condor, Decaf is a Piedra Grande, Tolima, EA Sugarcane, Caturra coffee from Archers Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Piedra Grande, Tolima
- Process
- EA Sugarcane
- Variety
- Caturra
- Producer
- Elias & Shady Bayter
Available Sizes
- 250g — $17.70 ($7.08/100g)
- 1000g — $44.93 ($4.49/100g)
Similar coffees to this Piedra Grande, Tolima EA Sugarcane Caturra

DECAF - Colombia Aponte
Colombia - Narino Sugarcane Process Caturra
Momos Coffee
$14.00

Condor Decaf, Colombia
Tolima, Colombia Sugarcane Ethyl Acetate Decaffeination Red & Yellow Caturra
Little Waves Coffee Roasters
$20.75

El Indio : House Decaf
Colombia Natural Sugar Cane Decaf Caturra
Zennor Coffee
$18.55

Ravine Decaf
Nariño, Colombia Washed, sugarcane E.A. decaffeination Colombia, Caturra
Parlor Coffee
$21.00

Decaf
Riosucio, Caldas, Colombia Washed, EA 'Sugar Cane' Decaffeination Colombia, Caturra, Castillo
Red Bank Coffee Roasters
$15.90
NIGHTCAP Decaf
El Vergel, Piedra Grande, Tolima, Colombia Washed, Ethyl Acetate Decaffeinated Caturra
PLOT Roasting
$19.00
Description
Producer: Elias & Shady Bayter Farm: El Vergel Estate Location: Piedra Grande, Tolima Variety: Caturra Process: EA Sugarcane Altitude: 1,500 masl Fermentation ▪▪▫▫▫ Sweetness ▪▪▪▫▫ Acidity ▪▪▫▫▫ Roast ▪▪▪▪▫
More from Archers Coffee

Ethiopia - Elto - Elora Station River Flow Washed WRF8
$22.33

Ethiopia - Elto - Elora Station Cold Ferment Natural CF8
$22.33

Ethiopia - Oboleyan Coffee Hambela Benti Nenka - Classic Natural Lot 2
$8.71

Ethiopia - Elto - Elora Station River Flow Natural RF10
$22.33

Ethiopia - Daye Bensa Rumudamo DFW Archers Lot
$14.16

Panama - Lerida Coffee Esplendorosa Estate Geisha Natural Lot 0690
$36.76







